Uroczystość z okazji Święta Niepodległości w Nakle nad Notecią

Setki osób wzięło udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Nakle nad Notecią. Uroczystości rozpoczęła msza św. za Ojczyznę w kościele pw. św. Stanisława BiM. Eucharystia odprawiona została przez proboszcza ks. Tadeusza Michalaka w asyście sztandarów i orkiestry dętej nakielskiej OSP. Następnie zgromadzeni w kościele przeszli na Rynek. Przemarsz otworzyła kompania reprezentacyjna z I batalionu logistycznego „Ziemi Nakielskiej”, za którą szły poczty sztandarowe a dalej delegacje instytucji i organizacji społecznych a na końcu wierni i mieszkańcy miasta.

Na rynku kontynuowano obchody. Po powitaniu przez przewodniczącego Rady Miejskiej w Nakle nad Notecią Pawła Wiśniewskiego, głos zabrała Anna Sergott, kustosz nakielskiego muzeum, która przypomniała, że Nakło odzyskało niepodległość dopiero w roku 1920, a mieszkańcy musieli walczyć o niepodległość m.in. w Powstaniu Wielkopolskim w roku 1919.

Po okolicznościowym wystąpieniu, liczne delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów u stóp Pomnika Wdzięczności Wojsku Polskiemu. Orkiestra zagrała pieśni patriotyczne. To nie był koniec świętowania. Pamiątkowe medale otrzymali uczestnicy rajdu rowerowego z okazji Święta Niepodległości.

Na rynku rozłożone były stoiska kiermaszu z pamiątkami i rękodziełami. Panie z KGW serwowały ciasta i czarninę. Na stoisku gminnym częstowano chętnych grochówką z wkładem.

Wieczorem w sali konferencyjnej NOK odbył się koncert pt. Wieczór Niepodległości, ale o tym w oddzielnej relacji.

tekst: Jacek Gratkowski

zdjęcia: Zbigniew Kubisz, Jacek Gratkowski