Urządzasz mieszkanie na parterze? O tym nie możesz zapomnieć!

Marzysz o własnym mieszkaniu na parterze? To świetna opcja, szczególnie jeśli lubisz bliski kontakt z przyrodą i wygodę wejścia do swojego domu, bez konieczności pokonywania wielu schodów czy korzystania z windy. Czasy, gdy mieszkania na parterze sprzedawałaby się gorzej, przez co nawet można je było kupić w lepszej cenie, bezpowrotnie minęły. Dziś – np. z uwagi na dostęp do własnego ogródka – są niejako synonimem luksusu. Jednak mieszkanie na parterze wymaga nieco więcej uwagi pod kątem funkcjonalności i bezpieczeństwa. Sprawdź, jakie rozwiązania wybrać, aby Twoje mieszkanie na parterze właśnie takie było!

Mieszkanie na parterze to z jednej strony wygoda – jak brak wspominanych schodów czy łatwiejszy dostęp do ogrodu – niemniej są też powody, dla których jego aranżacja wymaga szczególnej uwagi. Istnieją bowiem pewne elementy, o których nie możesz zapomnieć. Oto co warto wziąć pod uwagę.

Zadbaj o swoją prywatność

Jednym z największych problemów związanych z mieszkaniem na parterze jest brak prywatności. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby temu zaradzić. Jednym z nich jest zainwestowanie w solidne żaluzje albo rolety. Dzięki nim nie tylko zyskasz prywatność, ale także ochronisz swój dom przed słońcem, wścibskimi spojrzeniami sąsiadów i przechodniów, ale także odstraszysz potencjalnych złodziei.

Osłony okienne stanowią nie tylko element dekoracyjny, ale również pełnią kluczową rolę w tworzeniu komfortowego otoczenia w mieszkaniu na parterze – zauważa Agnieszka Laskowska, Product Manager w firmie Anwis. – Zapewniają prywatność, pozwalając na kontrolę ilości światła wpadającego do wnętrza. Pomagają również w utrzymaniu komfortowej temperatury w pomieszczeniach, co wpływa na oszczędność energii i wygodę użytkowania.W przypadku rolet zewnętrznych – nie tylko utrudniają dostęp do mieszkania z zewnątrz, ale także poprawiają izolację termiczną i akustyczną okien – wylicza.

Stwórz odpowiedni nastrój

Jeśli chcemy by w mieszkaniu na parterze było jasno i przytulnie, warto tak ustawić meble, aby w jak największym stopniu wykorzystać światło naturalne. W idealnej sytuacji okna powinny wychodzić na dwie strony świata, w tym jedne na południe. Nie zapominajmy także o sztucznym oświetleniu –sprawdzą się zwłaszcza źródła światła umieszczone blisko sufitu oraz nastrojowe lampki, dzięki którym uzyskamy jeszcze więcej światła i stworzymy odpowiedni klimat.

W aranżacji wnętrz istotną rolę odgrywają materiały. Warto na to zwrócić uwagę m. in. podczas wyboru osłon okiennych. Najpopularniejsze w ostatnim czasie są żaluzje aluminiowe i drewniane oraz różnego rodzaju rolety tkaninowe. Każda z nich ma swoje unikalne cechy i zalety.

Aluminium to wytrzymały i łatwy w utrzymaniu materiał. Rolety aluminiowe są lekkie, a przy tym odporne na wilgoć. Ich design doskonale komponuje się z nowoczesnymi aranżacjami. Rolety drewniane z kolei dodają wnętrzom ciepła i elegancji. Są naturalnym izolatorem, który pomaga precyzyjnie regulować stopień nasłonecznienia wnętrza. Gdy zależy nam na przytulnych wnętrzach, możemy także postawić na rolety z tkaniny, np. typu dzień-noc czy popularne plisy. Jedne i drugie są dostępne w wielu opcjach kolorystycznych oraz różnym stopniu zaciemnienia, co pozwala na dostosowanie ich do aranżacji oraz funkcji pomieszczeń.

Chroń siebie i najbliższych

Mieszkając na parterze, warto również zainwestować w dodatkowe rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo. Kamery monitoringu, czujniki ruchu czy systemy alarmowe mogą stanowić dodatkową ochronę Twojego mieszkania.

Można także rozważyć automatyzację rolet. – To nie tylko wygoda, ale także zwiększone bezpieczeństwo. Dzięki automatyzacji można symulować obecność w domu, gdy jest się poza nim, co działa odstraszająco na potencjalnych intruzów – dodaje Agnieszka Laskowska z Anwis. – Roletami możemy łatwo sterować za pomocą pilota lub smartfonu z dowolnego miejsca na świecie – dodaje.

Dostosowanie mieszkania na parterze do własnych potrzeb jest kluczowe dla utrzymania poczucia pełnej kontroli nad otoczeniem oraz dla zapewnienia sobie bezpieczeństwa. Jak widać nie trzeba wcale aż tak wiele, by to osiągnąć.

 

Karolina Cempel – Commplace