Uwaga! Dzisiaj ruszają zajęcia dla niemowlaków i maluchów

Serdecznie zapraszamy rodziców i opiekunów do Nakielskiego Ośrodka Kultury na pierwsze w powiecie nakielskim zajęcia według teorii Edwina Eliasa Gordona przeznaczone dla dzieci w wieku 0-3 roku.

Pierwsze trzy lata życia są kluczowe zarówno do nauki mowy, jak i muzyki. Możliwości mózgu są wtedy największe. Później poziom zdolności muzycznych gwałtownie spada, dlatego warto wykorzystać ten czas jak najlepiej. Spotkania zapewniają możliwość rozwoju wrodzonej wrażliwości muzycznej oraz płynnego przejścia przez kolejne etapy rozumienia muzyki. Dzieci osłuchują się z różnorodnymi melodiami i rytmami. Ponadto rozwijają swój naturalny instrument – głos. Dodatkowo pogłębiają więzi z rodzicami oraz rówieśnikami. Dzieci podczas zajęć mogą spontanicznie i swobodnie reagować na muzykę, dzięki czemu budują poczucie własnej wartości. Udowodniono, że uczestnicy zajęć wykazują łatwość w uczeniu się języka ojczystego i obcego. Są bardziej skoncentrowane podczas wykonywania różnorodnych czynności oraz chętniej uczą się nowych umiejętności poprzez otwartość na świat. Każde spotkanie to zagłębienie w różnorodny świat muzyki przy pomocy śpiewu, ruchu i dodatkowych atrakcji w formie piłeczek, kolorowych chusteczek czy baniek mydlanych.

Pierwsze, bezpłatne, zajęcia w Nakielskim Ośrodku Kultury odbędą się 26 sierpnia o godzinie 16:30 w sali konferencyjnej, a będzie je prowadziła Marta Trudzińska. Szczegółowe informacje i zapisy pod numerem telefonu: 508085257.

Marta Trudzińska – absolwentka Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Ukończyła dwa kierunki – prowadzenie zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych na wydziale Dyrygentury Chóralnej i Edukacji Muzycznej oraz edukację artystyczną w zakresie sztuki muzycznej na wydziale Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej. Ukończyła również Podyplomowe Studia Chórmistrzowskie na tej samej Uczelni. Otrzymała Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia w nauce oraz Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia w twórczości artystycznej. Jest Laureatką drugiego miejsca w XIV Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów Chóralnych im. prof. Stanisława Kulczyńskiego w Poznaniu. Dodatkowo otrzymała stypendium naukowe, które umożliwiło wyjazd na wymianę studencką w ramach programu Erasmus, gdzie przez okres 5-ciu miesięcy uczyła się na Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie na wydziale Muzyki i Tańca. Współpracowała z Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy, gdzie przez dwa lata prowadziła cykliczne audycje muzyczne dla dzieci z okręgu Kujawsko-Pomorskiego.Obecnie pracuje w dwóch szkołach w Nakle nad Notecią: w Liceum im. Bolesława Krzywoustego jako nauczyciel muzyki oraz dyrygent chóru Fon oraz w Szkole Muzycznej I stopnia, gdzie prowadzi Dziecięcy Chór Intencja z którym zdobyła wiele nagród na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych.

Edwin Elias Gordon – muzyk jazzowy, pedagog, psycholog muzyki. Podczas wieloletnich badań odkrywał sposób, w jaki człowiek uczy się muzyki. Porównał ten proces do uczenia się mowy. Najpierw osłuchujemy się z brzmieniem, potem próbujemy naśladować, następnie staramy się zrozumieć i samodzielnie wypowiadać „Mimo,że muzyka i język różnią się od siebie to proces audiowania podczas słuchania muzyki jest zbliżony do procesu myślenia podczas słuchania języka” (źródło: Gordon E.E.1997 Umuzykalnienie niemowląt i małych dzieci, str.38).

Nakielski Ośrodek Kultury