Uwaga na cyberprzestępców

Policja ostrzega: Smsy z informacją o konieczności dopłaty do zamówionej paczki to kolejna metoda na szybki zysk wykorzystywana przez przestępców. Pod żadnym pozorem nie należy otwierać załączonych w niej linków i dokonywać płatności, bo stracimy gotówkę.

Wiele osób dokonuje zakupów za pośrednictwem sieci internetowej. Z pewnością jest to szybki i łatwy sposób nabycia potrzebnych produktów, jednak do czasu, aż nie otrzymamy paczki należy być ostrożnym, gdyż chęć otrzymania zamówionego przedmiotu jak najszybciej może być wykorzystana przez cyberprzestępców.

Zdarza się, że na telefon komórkowy dostajemy smsy z powiadomieniem, że nasza przesyłka została wstrzymana z różnych powodów, a by do nas dotarła konieczne jest uiszczenie kilkuzłotowej dopłaty. Osoby, które nic nie zamawiały najpewniej zlekceważą tego typu wiadomość. Jednak jest wielu takich, którzy czekają właśnie na zamówiony przedmiot i po przeczytaniu takiego smsa wchodzą w podany w nim link, a ten odsyła do bakowości internetowej.

Dalej, jak w przypadku każdego innego przelewu, wprowadza się niezbędne informacje wymagane do realizacji zlecenia. Niestety konsekwencje tego logowania odczuć można później sprawdzając stan swojego konta. Okazuje się, że faktycznie zniknęło z niego nawet kilka tysięcy złotych, a nie drobna suma wskazana w smsie. Pieniądze trafiają na zagraniczne konta, a ich posiadacze są praktycznie nieuchwytni.  

Policjanci ostrzegają. Smsy tego typu to próba oszustwa. Nawet jeśli faktycznie czekamy za dostarczeniem zamówionej paczki, pod żadnym pozorem nie powinniśmy wchodzić w podany w wiadomości link, a tym bardziej zlecać płatności. Jedynie ostrożność i rozsądek mogą uchronić nasze oszczędności.

W przypadku pojawienia się wątpliwości należy skontaktować się ze sprzedawcą produktu na który czekamy i u niego zweryfikować treść podaną w smsie.

podkom. Justyna Andrzejewska – Oficer prasowy KPP Nakło nad Notecią