UWAGA!!! Ważna zmiana w ruchu na Osowej Górze

Wykonawca prac na ul. Grunwaldzkiej w Bydgoszczy jeszcze w tym roku podłączy w docelowy sposób ulicę Skośną. We wtorek (26 listopada 2019 roku) zlikwidowane zostanie tymczasowe rondo i możliwość wjazdu w Skośną. Objazd wytyczony zostanie ulicą Przejście. Dzięki tym pracom jeszcze przed świętami udostępnimy do ruchu obie jezdnie ulicy Grunwaldzkiej od ul. Filtrowej do granicy miasta.

By umożliwić dokończenie prac na połączeniu ulicy Grunwaldzkiej ze Skośną konieczna jest likwidacja tymczasowego ronda. Ulica Skośna na odcinku przyległym do Grunwaldzkiej zostanie zamknięta dla ruchu. Pozwoli to dokończyć prac przy przebudowie ulicy oraz na nowym skrzyżowaniu. Docelowo wyjazd z ulicy Skośnej będzie możliwy dwoma pasami ruchu. (pojazdy z obu pasów będą mogły skręcać w kierunku centrum). Skrzyżowanie będzie wyposażone w sygnalizację świetlną zsynchronizowaną z innymi światłami na Osowej Górze.

Objazd przez ul. Przejście

Na czas prac wprowadzony zostanie objazd dla pojazdów poruszających się w kierunku ul. Skośnej. Wykonawca wytyczył go ulicami Przejście i Kruszyńską. Na skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej i Przejście uruchomiona zostanie sygnalizacja. Jej program będzie uwzględniał różne natężenia zarówno w czasie szczytu porannego jak i popołudniowego. Zakończenie tego etapu prac planowane jest przed świętami. W grudniu  poza otwarciem zmodernizowanego skrzyżowania z ulicą Skośną planowane jest udostępnienie dla ruchu obu nowych jezdni ul. Grunwaldzkiej na odcinku od Filtrowej do granicy miasta. Zdecydowanie poprawi to płynność ruchu na końcowym etapie robót. Wykonawca przed zimą zamierza zrealizować możliwie największy zakres prac.

Przy sprzyjającej pogodzie na początku przyszłego roku przejezdny będzie również odcinek z mostem nad Flisem. Wykonana została już konstrukcja jego południowej części. Wkrótce rozpocznie się budowa konstrukcji jezdni.  Wiosną prowadzone będą przede wszystkim prace wykończeniowe i porządkowe nie powodujące większych utrudnień.

Zmiany w komunikacji

Ze względu na zamknięcie ul. Skośnej zmieni się tymczasowo trasa linii nocnej 35N. Autobusy pojadą również objazdem przez ulice Przejście i Grunwaldzką. Pominięta będzie obsługa przystanków Kruszyńska-Sowia i Kruszyńska-Krańcowa. Nadal realizowane będą przejazdy kieszeniowe przez Niklową (wybrane kursy).

Wygodna arteria

Dzięki rozbudowie ul. Grunwaldzkiej wygodnie dojedziemy do trasy ekspresowej S5, w godzinach szczytu nie będą tworzyć się zatory, autobusy w stronę centrum pojadą wydzielonym buspasem, a rowerzyści zyskają bezpieczną drogę rowerową. Nowa dwujezdniowa ulica zapewni nie tylko bezpieczne i szybkie połączenie z trasą ekspresową S5. To również duże udogodnienie dla mieszkańców Osowej Góry. Modernizacja ul. Grunwaldzkiej obok rozbudowy ul. Kujawskiej i przygotowywanej budowy nowych mostów na Brdzie to największe przedsięwzięcia drogowe na najbliższe lata. Na wszystkie te inwestycje miasto pozyskało wysokie dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

 źródło: ZDMiKP w Bydgoszczy

zdjęcie: Bogusław Białas

mapka: ZDMiKP w Bydgoszczy