W podróży z roślinami

Dla wielu z nas lato i wakacje to okres wycieczek i podróży. Często odwiedzamy również kraje położone na innych kontynentach. Z wakacji wracamy nie tylko ze wspomnieniami, ale też z pamiątkami. Jeśli nie musimy, nie przywoźmy roślin z zagranicy. Jeśli jednak już się na to zdecydujemy, to pamiętajmy, że wiele roślin, które chcielibyśmy przywieźć z państw członkowskich Unii Europejskiej do Polski, powinno być zaopatrzonych w specjalne etykiety, tzw. paszporty roślin.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy chce zwrócić uwagę na to co przywozimy  z wycieczek. Szkodniki i choroby mogą ukrywać się w roślinach. Nie przywoźmy ze sobą roślin, nasion, owoców., warzyw lub kwiatów.

Nie narażajmy w ten sposób naszych upraw, krajobrazu i natury na szkodniki i choroby roślin.

Rośliny, podobnie jak ludzie i zwierzęta, także chorują. Mogą cierpieć przez choroby powodowane przez wirusy, bakterie, grzyby, a także mogą być atakowane przez szkodniki , takie jak owady , roztocza i nicienie. Od wielu lat obserwujemy  wzrost liczby przypadków przenoszenia szkodników i chorób do obszarów nowych, wcześniej nieporażonych. Ma to często związek ze wzrostem międzynarodowej wymiany towarowej i właśnie podróżowaniem.

Szkodniki i choroby mogą przemieszczać się na/w roślinach, nasionach, kwiatach, owocach i warzywach. Wojewódzki  Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy apeluje o wybór innych pamiątek z wakacji niż rośliny.

W przypadku pytań i wątpliwości warto skontaktować się z Państwową Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa, która odpowiedzialna jest za kontrolę graniczną oraz kontroluje obrót roślinami za granicą lub z jednym z jej podmiotów. Wykaz dostępny jest na stronie www.piorin.gov.pl

Marcin Wroński Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa