W wieku 96 lat zmarła dama polskiej piosenki Maria Koterbska

Wczoraj, 18 stycznia 2021 roku w wieku 96 lat zmarła Maria Koterbska, dama polskiej piosenki pochodząca z Bielska-Białej. Na scenie, ale i prywatnie była zawsze bardzo pogodna i uśmiechnięta. Polacy znali ją z piosenki „Serduszko puka w rytmie cza-cza”, „Karuzela”, czy „Augustowskie noce”. To ogromna strata, dla świata muzyki, w którym Maria Koterbska była właściwie od zawsze.

Maria Koterbska urodziła się 13 lipca 1924 roku w Bielsku Białej, pochodziła z rodziny muzycznej. Za jej oficjalny debiut estradowy uważa się występ w noc sylwestrową w roku 1949 w Katowicach, choć właściwie swój pierwszy debiut miała jeszcze w 1945 roku w obsadzie „Krakowiaków i Górali” Jana N. Kamińskiego. W kolejnych latach ogromny sukces odniosły jej utwory: „Brzydula i jej rudzielec”, czy „Mój chłopiec piłkę kopie”).

W latach 1952–1956 podjęła współpracę z krakowskim Teatrem Satyryków. Współtworzyła „Wagabundę”, jeden z najpopularniejszych kabaretów powojennej Polski. Jej głos można było usłyszeć zarówno w Polsce, jak i za granicą. Występowała w programach „Zgaduj zgadula”, czy „Podwieczorek przy mikrofonie”.

W latach 70. wystąpiła na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, a w kolejnej dekadzie była tam także jurorką. W jej dorobku można znaleźć ponad 1500 utworów, z których najsłynniejsza to „Karuzela”, czy „Serduszko puka w rytmie cza-cza”.

5 maja 1994 roku uchwałą Rady Miejskiej w Bielsku-Białej Maria Koterbska została wpisana do „Księgi Zasłużonych dla Bielska-Białej”.

opracował; Zbigniew Kubisz

zdjęcie – źródło: Pomponik