W wieku 97 lat zmarł Henryk Jerzy Chmielewski najsłynniejszy polski twórca komiksów

W wieku 97 lat zmarł Henryk Jerzy Chmielewski, Powstaniec Warszawski, kawaler Orderu Uśmiechu, grafik, publicysta, ale przede wszystkim najsłynniejszy polski twórca komiksów, autor serii komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka.

Henryk Jerzy Chmielewski urodził się 7 czerwca 1923 roku w Warszawie. W marcu 1943 dołączył do żołnierzy Armii Krajowej. Miał pseudonim „Jupiter”. Podczas powstania warszawskiego był żołnierzem w stopniu starszego strzelca w szeregach 7 pułku piechoty AK „Garłuch”.

Po wojnie pracował jako grafik w „Świecie Przygód” i  „Świecie Młodych”, rozpoczał również studia na Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie. Chmielewski jest autorem serii komiksów „Sierżant King z królewskiej konnicy” oraz „Półrocze bumelanta” (1951) i „Witek sprytek” (1955–1956).

Największą popularność przyniosła seria „Tytus, Romek i A’Tomek”, która rozeszła się w łącznym nakładzie 11 mln egzemplarzy. Do maja 2010 roku ukazało się 31 komiksów oraz książki: „W odwiedziny do rodziny”, „Urodziłem się w Barbakanie” i Tytus zlustrowany”.

„Papcio Chmiel” za swoją twórczość otrzymał m.in. Srebrny Krzyż Zasługi, Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski i Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i Order Uśmiechu.

opracował: Zbigniew Kubisz