16 lutego 2023 roku o godz. 17.30 czeka nas kolejna „Ciekawość świata”. Gościć będziemy panią Mirosławę Stojak, pisarkę i poetkę, która w swojej twórczości podejmuje tematy związane z historią włocławskich Żydów i przywraca pamięć o ich obecności. Spotkanie, zatytułowane „W żydowskim ogrodzie”, odbędzie się tradycyjnie w sali nr 1 w Urzędzie Miejskim w Kcyni.
Oddajmy głos naszej Gościni: Przed kilkoma laty na swojej drodze życiowej spotkałam cudownego człowieka. Poznałam jego żonę, rodzinę. Potem ich przyjaciół i znajomych. To za sprawą Abramka Mor, włocławskiego Żyda, mieszkającego w Izraelu, zainteresowałam się włocławskimi Żydami, kulturą żydowską, stosunkami polsko-żydowskimi. Poznałam i ciągle poznaję wielu ciekawych ludzi, ich życie i tragiczny los Rodzin, pokochałam Izrael, kraj, w którym mieszkają, a który odwiedzam z wielką radością.
W mojej twórczości dużo miejsca poświęcam włocławskim Żydom. Piszę o ich ogromnym wkładzie w życie naszego miasta do czasów wybuchu wojny, o tym, że niegdyś stanowili liczną i bardzo prężną część mieszkańców Włocławka. Piszę także o Holokauście, który mnie przeraża, ale piszę ku przestrodze i pamięci o pomordowanych Żydach.
Tak w słowie wstępnym do swojej książki „Utkane sercem. Włocławskim Żydom” pisze pani Mirosława Stojak – włocławska humanistka i literatka. Przywraca nieistniejący świat, oddając należne miejsce w historii lokalnej włocławskim Żydom. Wskrzesza nieistniejące światy, korzystając ze swoich literackich talentów. Nawiązuje kontakty z potomkami tych, którzy przechowali pamięć o mieście.
Krótki biogram Mirosławy Stojak:
Z wykształcenia ekonomistka i informatyk, z zamiłowania – humanistka i literatka.
W roku 2006 wydała pierwszy tomik poezji pt: Klimaty, w 2016 roku książkę: Utkane Sercem Włocławskim Żydom, w roku 2018 książkę: Z szuflady wspomnień, a w roku 2020 – Aleję Magnolii, w 2021- Przyrzeczona kwiatom i Łąki zwiastowe. W roku 2022 książkę Pamięci Włocławskich Żydów oraz powieść – W czepku urodzona.
Jej teksty były publikowane w wielu czasopisma i periodykach, między innymi, w kwartalniku artystyczno-naukowym Znaj oraz polskojęzycznym tygodniku izraelskim Nowiny Kurier. Poza tym w Kurierze Okolicznościowym , w Ypsilonie- kwartalniku literacko-artystycznym, Czasie Literatury oraz na amerykańskiej stronie internetowej, poświęconej kulturze i sztuce: Spillwords.
Mirosława Stojak jest pomysłodawczynią i autorką czwartkowych spotkań w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włocławku, poświęconych pamięci Włocławskich Żydów. Odbyło się 10 takich wieczorów artystyczno-literackich, między innymi takie jak: Izkor, Erec Izrael, Kamienica przy Szerokiej, Jarmark Żydowski, U nas Żydów już nie ma, Wspomnienia i Włocławskich Żydach…
W kwietniu 2012 roku odznaczona Honorowym Medalem „Powstania w Getcie Warszawskim” w dowód uznania za kultywowanie prawdy historycznej o stosunkach polsko-żydowskich, zwłaszcza w okresie Holokaustu.
Mirosława Stojak została w roku 2016 wyróżniona Laurem Prezydenta Miasta Włocławka za osiągnięcia w dziedzinie literatury na polu krzewienia kultury żydowskiej i wskrzeszania pamięci o Włocławskich Żydach.
W Kcyni spotkamy się z pisarką, porozmawiamy o Jej twórczości, a nade wszystko wysłuchamy opowieści o żydowskim ogrodzie. Ogrodzie Włocławka. Będzie można nabyć publikacje naszej Autorki (widoczne na zdjęciu w galerii).
Tekst (na podstawie informacji Autorki): Justyna Makarewicz/Dźwiękowe Archiwum Kcyni
Fot. Z archiwum Mirosławy Stojak