Warsztaty „Inspiracja Impresjonizmem” w Szubińskim Domu Kultury

19 września najbardziej kreatywni uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w warsztatach „INSPIRACJA IMPRESJONIZMEM”, które odbyły się w Szubińskim Domu Kultury. Zajęcia te realizowane były w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury Bardzo Młoda Kultura 2019-2021. Warsztaty dla naszej grupy poprowadziła zaprzyjaźniona z naszą placówką wspaniała artystka Pani Hanna Zawadzka-Pleszyńska.

Na początku spotkania zostaliśmy wprowadzeni w świat impresjonizmu. Dowiedzieliśmy się, że nazwa „impresjonizm” pochodzi od obrazu Moneta Impresja, wschód słońca. „W sztukach wizualnych impresjonizm został zapoczątkowany przez grupę paryskich artystów w drugiej połowie XIX wieku. Charakterystyczna dla tego kierunku jest dążność twórców do uchwycenia nastroju chwili wyrażanego czystymi, zwykle jasnymi barwami, kontrastowym światłocieniem, nietypowym kątem widzenia, zaburzoną równowagą kompozycyjną. Impresjoniści zrezygnowali z tematów biblijnych, literackich, mitologicznych i historycznych; wyszli w plener i malowali pejzaże oraz radosne sceny rodzajowe. Do głównych przedstawicieli impresjonizmu zaliczali się Claude Monet, Camille Pissarro, Auguste Renoir, Edgar Degas, Alfred Sisley, Max Liebermann, Józef Pankiewicz, Władysław Podkowiński”.

Po części teoretycznej, kiedy wiedzieliśmy już jakich używać barw i jaką metodą malować zaproszeni zostaliśmy do części praktycznej, czyli malowania. Na wzór otrzymaliśmy poznane wcześniej obrazy takie jak: Impresja, wschód słońca; Kobieta z parasolką; Japoński mostek; Nenufary itp. Zajęcia te dały wszystkim dużo satysfakcji, możliwości w rozwijaniu zdolności i były najprzyjemniejszą formą terapii. Prace były radosne i kolorowe jak przystało na poznany tego dnia kierunek w sztuce.

Dziękujemy za zaproszenie do udziału w warsztatach, wspaniałą lekcję i cudowną zabawę!

Sara Pawlicka