Weekend z kulturą

Ku końcowi zbliża się Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Energa Camerimage. Ponadto w marszałkowskich instytucjach kultury w najbliższy weekend długo wyczekiwane premiery oraz koncert laureatów konkursu im. Paderewskiego. Opera Nova w Bydgoszczy zaprasza najmłodszych na „Karnawał zwierząt”, miłośnicy literatury Antoniego Czechowa znajdą coś dla siebie w toruńskim teatrze im. Wilama Horzycy.

„Wiśniowy sad” w reżyserii Łukasza Kosa, na podstawie przekładu Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej, po raz pierwszy przedstawiony zostanie na deskach toruńskiego teatru Wilama Horzycy w najbliższą niedzielę (20 listopada). Dwunastu aktorów w strojach z epoki przeniesie nas do wnętrza starego dworu. Możliwość przemieszczania się w trakcie części przedstawienia oraz nietradycyjny układ widowni spowodują, że widzowie będą mogli jeszcze bardziej zanurzyć się w świat bohaterów ostatniej sztuki teatralnej Antoniego Czechowa z przełomu XIX i XX wieku. Więcej szczegółów na stronie teatru.

Salę kameralną Opery Nova zdominują zwierzęce akcenty. W sobotę (19 listopada) scena opery przeistoczy się w arenę cyrkową prowadzoną przez despotycznego dyrektora Skamielinę, który przemienił ludzi w stwory podobne do zwierząt. „Karnawał zwierząt” w reżyserii Agnieszki Płoszajskiej to propozycja dla dzieci wprowadzająca w świat muzyki. Opera Nova proponuje wszystkim maluchom przybycie na spektakl w strojach, maskach lub „zwierzęcych” makijażach. Szczegółowe informacje na stronie opery.

Filmy fabularne, dokumentalne i wideoklipy, dyskusje na temat przyszłości sztuki filmowej, prezentacje, warsztaty i spotkania – to wydarzenia festiwalowe „Camerimage”, w których nadal można uczestniczyć. Filmowym atrakcjom towarzyszy wystawa „Tumult w malarstwie lat 1979–1985 / Made in Cologne. Mülheimer Freiheit” oraz „Ryszard Horowitz Fotokompozycje 1993–2022”. Zobacz też Camerimage po raz trzydziesy.

Dobiega końca XII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego. W sobotę późnym wieczorem (19 listopada) poznamy zwycięzcę jednego z najważniejszych krajowych konkursów muzycznych. Pod batutą Jakuba Chrenowicza w niedzielę (20 listopada) swoje umiejętności, podczas koncertu galowego w Filharmonii Pomorskiej, zaprezentują laureaci. W zmaganiach finałowych Polskę reprezentuje dwóch młodych pianistów Mateusz Krzyżowski i Piotr Pawlak.

Zobacz też Konkurs pianistyczny im. Paderewskiego

Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego