Weekend z kulturą

W najbliższy weekend (5-7 marca 2021 roku) Opera Nova w Bydgoszczy swoim widzom serwuje „Napój miłosny”, a w poniedziałek (8 marca) na koncert z okazji Dnia Kobiet „Muzyka którą znamy… Muzyka, którą kochamy!” w Filharmonii Pomorskiej zaprasza marszałek Piotr Całbecki. Miłośnicy sztuki i kultury w nadchodzących dniach znajdą dla siebie także wiele innych atrakcji, do udziału w których serdecznie zapraszamy!

„Napój miłosny” to komediowy spektakl ze sporą dawką emocji, który wprowadzi nas w wiosenny klimat sielskiej prowincji. Jedyna opera Donizettiego w bieżącym repertuarze bydgoskiej opery została wyreżyserowana 12 lat temu przez Krzysztofa Nazara. Akcja opowiada o odwiecznych problemach wynikających z odmienności między kobietą i mężczyzną, o różnicach charakterów i sposobach widzenia świata, a także wierności wobec własnych przekonań.

Znane arie i wiele pięknych partii chóralnych zabrzmi przez cały weekend (5-7 marca, początek o godzinie 19). Bilety i szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej instytucji.

W piątek (5 marca) w bibliotece odbędzie się natomiast świąteczne spotkanie z poezją Agnieszki Jabłońskiej i Agnieszki Wilczak, które o godzinie 12 przedstawią wybrane wiersze na Dzień Kobiet. Oba wydarzenia zostaną udostępnione za pośrednictwem strony Książnicy Kopernikańskiej w mediach społecznościowych.

Jak co tydzień, w piątek (5 marca) o godzinie16 Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza na odcinek z cyklu warsztatów umuzykalniających „Hej Maluszku, nadstaw uszka”, który dostępny będzie na profilu instytucji za pośrednictwem Facebooka i na kanale YouTube. Szczegóły dostępne są na stronie placówki.

Dla melomanów dostępny online będzie również koncert symfoniczny w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej. Dźwięków wiolonczeli z uznawanego przez dwa stulecia za zaginiony koncertu C-dur Haydena posłuchamy na kanale YouTube instytucji od godziny 19.

W poniedziałek (8 marca) z okazji Dnia Kobiet w ramach wydarzenia „Muzyka którą znamy… Muzyka, którą kochamy!” usłyszymy w bydgoskiej filharmonii muzykę filmową, z takich produkcji, jak Zapach kobiety, Noce i dnie, Ptaki ciernistych krzewów, Ostatni Mohikanin,  Przeminęło z wiatrem, Dr Quinn i West Side Story. Do udziału w wydarzeniu zaprasza marszałek Piotr Całbecki. Wszystkie szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej instytucji.

Po długiej przerwie na sobotnie poranki plastyczne zaprasza Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu. Zajęcia dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat odbędą się już w najbliższą sobotę (6 marca) i rozpoczną o godzinie 11. Chętnych obowiązują zapisy telefonicznej. Więcej szczegółów dostępnych jest na stronie internetowej galerii.

Od soboty (6 marca) na scenie Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu zobaczymy „Pięć róż dla Jennifer”. Przygotowany w ramach Sceny Propozycji Aktorskich spektakl to lekka i pełna czarnego humoru komedia o poszukiwaniu przez człowieka własnej tożsamości. Bilety kupić można na stronie internetowej teatru.

Z okazji przypadającego w poniedziałek (8 marca) Dnia Kobiet Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu prezentuje spektakl „Mężczyźni o kobietach”. Rozprawie na temat kobiety w jej przeróżnych odsłonach i rozmaitych sytuacjach będzie można się przysłuchać na żywo od godziny 18. Wszystkie informacje na temat wydarzenia dostępne są na stronie instytucji.

Dla zwiedzających pozostają otwarte także muzea. Do odwiedzenia swoich wystawa zapraszają Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku i Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. Otwarta jest także część muzealna Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Zdjęcie wyróżniające: Spektakl „Napój miłosny”, fot. Opera Nova w Bydgoszczy