Od kilku lat jednym z utrzymujących się trendów kulinarnych jest kuchnia roślinna. Coraz więcej osób świadomie rezygnuje ze spożywania mięsa i nabiału ze względu na swoje zdrowie i los naszej planety. O kuchni bezmięsnej, wegańskiej wiemy już wiele, jednak pewna część wegan nie może także spożywać glutenu, a to już wyższa poprzeczka. Przedstawiamy kilka bezglutenowych, roślinnych inspiracji na pyszne, zimowe dni.
Kuchnia roślinna odbierana jest coraz częściej jako zdrowsza alternatywa dla tłustych mięsnych dań. Nie inaczej jest z produktami bezglutenowymi, idącymi często w parze z roślinnymi. Na sklepowych półkach dostrzegamy stałe nowości i poszerzaną ofertę marek spożywczych o artykuły i gotowe dania bez glutenu. Rośnie także świadomość zmiany nawyków żywieniowych na produkty lżejsze, z mniejszą ilością węglowodanów, a więc mniejszą ilość produktów pszennych. Przejście na dietę wegańską bezglutenową jest konieczne u wegan, którzy są chorzy na celiakię, uczuleni na gluten, bądź nie tolerują tego białka. Jeśli jednak nie zmusza nas stan zdrowia, a chcemy ograniczyć lub wyeliminować gluten i tłuszcze odzwierzęce, możemy zacząć od jednego lub dwóch dni roślinnych bezglutenowych w tygodniu, aby przyzwyczajać organizm do nowej diety. Co możemy przygotować, aby było smacznie, naturalnie i bezglutenowo?
Roślinne śniadania
Na dobry początek dnia warto pomyśleć o sycącym i dodającym energii śniadaniu. Osoby będące na diecie roślinnej i bezglutenowej na pewno docenią treściwe musli podawane z wybranym napojem roślinnym, na przykład sojowym. Taki posiłek nie tylko umili nam poranek swoim smakiem, ale też doda energii i dostarczy nam wielu potrzebnych składników odżywczych jak błonnik, magnez, żelazo czy witaminy z grupy B.
– Musli owsiane jest coraz chętniej wybierane na sycące śniadanie. Jest szybkie, zdrowe i daje nam zastrzyk energii potrzebnej we wczesnych godzinach. Musli jest bogate w węglowodany dzięki zawartości różnych dodatków w postaci suszonych owoców, daktyli i orzechów, które uwalniane są stopniowo, dlatego sycą na naprawdę długi czas. Z wykorzystaniem ulubionego napoju roślinnego są nie tylko wegańskie, ale również bezglutenowe i bez laktozy – mówi Karol Sadowski, ekspert marki Ocelio
Musli z powodzeniem możemy zastąpić również kaszą jaglaną, jeśli chcemy spróbować czegoś nowego. W tym celu potrzebujemy ugotowanej na napoju ryżowo-kokosowymi zblendowanej kaszy jaglanej, łyżeczki miodu i wybranych świeżych owoców, na przykład borówek, malin i bananów. Jaglanka, podobnie jak owsiane musli, to pożywne śniadanie pełne sycących węglowodanów, uciszających głód na dłuższy czas.
Wegańska kuchnia włoska
Dania prosto z Włoch mają swoich fanów na całym świecie. Pizza, makarony pod każdą postacią czy słone wypieki są smaczne, treściwe i – jeśli przygotujemy je z odpowiednich składników – dietetyczne. Jednak jak odnaleźć się we włoskim świecie pełnym mąki i produktów odzwierzęcych, by uniknąć glutenu, nabiału i mięsa? To bardzo proste. Tradycyjne ciasto do pizzy przygotujemy z bezglutenowej mieszanki do wypieku pizzy. Do tego sos pomidorowy doprawiony bazylią i czosnkiem, wegańska mozzarella, wybrane warzywne składniki i gotowe. Z tej samej mieszanki mąk przygotujemy pulchną foccacię – włoski chlebek, wzbogaconą rozmarynem, suszonymi pomidorami i oliwkami. A na deser polecamy wegańską panna cottę na napoju migdałowym, słodzoną ksylitolem i roślinną wersją żelatyny – agarem. Dzięki temu panna cotta wyjdzie idealnie sprężysta i delikatna.
Kuchnie wegańska z bezglutenową tylko z pozoru brzmią na trudne do przygotowania. Z odrobiną inspiracji i odpowiednich produktów przeznaczonych dla wegan i nieposiadających glutenu w składzie można wyczarować pyszne, łatwe i oryginalne dania, a także tak samo smaczne odpowiedniki klasycznych potraw mącznych i mlecznych.
materiał: Ocelio