W dniu 31 sierpnia 2024 roku w Jastrzębcu odbyły się Dożynki Gminno-Powiatowe, jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu lokalnej społeczności, pełne barw, elegancji i radości. To święto symbolicznie kończy całoroczny trud rolników, których praca jest nie tylko niezwykle ważna, ale również bardzo odpowiedzialna.
Mieszkańcy Jastrzębca zadbali o każdy szczegół tego dnia. Przygotowania do dekoracji wsi rozpoczęły się na kilka dni przed wydarzeniem, a ich efekty zachwyciły gości. Przystrojone bele słomy, kukły, ozdobione ciągniki oraz zabawne scenki – kreatywność dekoracji zrobiła duże wrażenie.
W tym roku Dożynki rozpoczęły się tradycyjnym przemarszem kolorowego korowodu dożynkowego na pięknie ozdobionych furmankach, które przejechały główną ulicą wsi, kierując się na boisko sportowe przy szkole.
Po uroczystej mszy, odprawionej przez ks. Janusza Dróżkowskiego i poświęceniu wieńców, rozpoczęła się część oficjalna, w trakcie której kontynuowano dożynkowe obrzędy. Starostowie dożynek – Pani Justyna Sieracka i Pan Ryszard Bączkowski – przekazali Staroście Sępoleńskiemu, Panu Jarosławowi Tadychowi oraz Burmistrzowi Więcborka, Panu Waldemarowi Kuszewskiemu, bochen chleba upieczony z tegorocznych zbóż.
Burmistrz Więcborka wraz ze starostami dożynek, Starostą Sępoleńskim, Panem Jarosławem Tadychem, Burmistrzem Kamienia Krajeńskiego, Panią Natalią Marciniak, Przewodniczącą Rady Miejskiej w Więcborku, Panią Anną Łańską, Posłanką na Sejm RP, Panią Iwoną Kozłowską, Wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Sępoleńskiego, Panią Pauliną Wendą oraz Sołtysem Sołectwa Jastrzębiec, Panią Edytą Szyperską, podzielili chlebem wszystkich przybyłych na uroczystość.
Podczas tegorocznych dożynek rozstrzygnięto dwa konkursy: na najładniejszy wieniec i furmankę dożynkową oraz „Rolnik Gminy Więcbork” w dwóch kategoriach – produkcja roślinna i produkcja zwierzęca.
W konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy wzięli udział przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich z ośmiu sołectw: Śmiłowo, Jastrzębiec, Dalkowo, Runowo Krajeńskie, Lubcza, Pęperzyn, Zakrzewek i Zabartowo. Wieńce oceniało jury w składzie: Burmistrz Więcborka, Pan Waldemar Kuszewski, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Więcborku, Pani Anna Łańska, Starosta Sępoleński, Pan Jarosław Tadych oraz Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Sępoleńskiego, Pani Paulina Wenda. Komisja jednogłośnie przyznała główną nagrodę dla KGW Śmiłowo, a pozostali uczestnicy otrzymali nagrody za udział w konkursie.
Nagrody za wieńce przyznano również trzem kołom z powiatu sępoleńskiego spoza gminy Więcbork: KGW Mierucin, KGW Kawle oraz KGW Dąbrówka.
Laureatami konkursu „Rolnik Gminy Więcbork 2024” w kategorii produkcja roślinna, zorganizowanego przez Gminę Więcbork oraz Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie, zostali Anna i Robert Bonkowscy. W kategorii produkcja zwierzęca zwyciężył Pan Marcin Młodzik.
Na część artystyczną złożyły się różnorodne występy, które wprowadziły publiczność w wyjątkowy nastrój. Program rozpoczęli uczniowie Szkoły Podstawowej w Jastrzębcu, a następnie na scenie pojawili się seniorzy z Fundacji „Pozytywna Energia”, również z Jastrzębca, prezentując swoje talenty.
Kolejnym punktem programu był występ Więcborskiej Orkiestry Dętej pod batutą Pana Dariusza Sobieralskiego. Następnie na scenę wkroczył zespół Błękit Krajny, który zaśpiewał dla zebranych. Potem publiczność mogła podziwiać występ duetu smyczkowego „Queens of Violin”, który oczarował widownię swoimi umiejętnościami. Po nich zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca „Słowianki Słowiańska Krew”, zabierając widzów w klimatyczną podróż po tradycyjnej muzyce i tańcach słowiańskich. Całość zwieńczyła zabawa taneczna, prowadzona przez DJ Bartosza Gackowskiego.
Spotkanie dożynkowe uatrakcyjniły również różnorodne atrakcje dla dzieci oraz stoiska gastronomiczne Kół Gospodyń Wiejskich z sołectw: Sitno, Borzyszkowo, Suchorączek, Nowy Dwór, Orzełek, Jastrzębiec, Sypniewo, Dorotowo, Tuszkowo i Iłowo.
Dodatkowo Gmina Więcbork zorganizowała punkt konsultacyjno-informacyjny, w którym mieszkańcy mogli uzyskać informacje na temat programu priorytetowego „Czyste Powietrze” oraz dowiedzieć się więcej na temat termomodernizacji budynków.
źródło: UM w Więcborku