Więcbork: Koncert Finałowy Letnich Prezentacji Organowych „Zacznij od Bacha”

Przez cały lipiec i połowę sierpnia w więcborskim kościele realizowany był projekt „Zacznij od Bacha”, realizowany w ramach projektu „inicjuj z  FIO 2.0”  i sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz  Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020. W ramach projektu organista więcborskiej parafii Pan Karol Szmidt wykonywał wiele wspaniałych utworów organowych. Cykl prezentacji organowych wzbogacony był również o słowo o muzyce. Ksiądz Łukasz Kucharski przybliżał sylwetki kompozytorów oraz wyjaśniał cechy i znaczenie muzyki organowej.

Dnia 15 sierpnia 2020r. byliśmy świadkami wyjątkowego wydarzenia – wspaniała muzyka organowa i chóralna zagościła w kościele parafialnym w Więcborku. Odbyły się dwa wspaniałe koncerty: finał letnich prezentacji organowych  oraz koncert chóru „Lutnia” z Więcborka.

Podczas finałowego koncertu organowego Pan Karol Szmidt wykonał:

  • Preludium i Fugę BWV 560 – Jana Sebastiana Bacha,
  • Suitę Gotycką – Introdukcję – Leona Boellmanna,
  • Suitę Gotycką  – Menuet – Leona Boellmanna,
  • Trumpet Voluntary – Gordona Younga,
  • Prelude In Classic Style – Gordona Younga,
  • Pożegnanie Ojczyzny – Michała Kleofasa Ogińskiego.

Drugą część wydarzenia stanowił koncert znakomitego chóru „Lutnia” z Więcborka pod dyrekcją Karola Szmidta, który jak zwykle zachwycił słuchaczy. Chór, w tym roku, również jest w trakcie realizacji muzycznych projektów. Jeden z nich pt. „Wizytówka Więcborka” umożliwił wyposażenie chóru w jednolite koszulki polo z logo Stowarzyszenia, które można było zobaczyć na koncercie – ich zakup sfinansowano ze środków Gminy Więcbork. Drugi projekt przybliży Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku.

Zarówno koncert organowy, jak i koncert chóru był wspaniale przyjęty przez licznie zgromadzoną publiczność. Na ręce Karola Szmidta  spłynęły gratulacje i podziękowania z okazji Jubileuszu 15-lecia pracy organistowskiej i dyrygenckiej. Gratulacje złożył Proboszcz więcborskiej parafii Ksiądz Adam Andrzejczak – przede wszystkim gratulując wspaniałych pomysłów i ich realizacji. Burmistrz Więcborka Pan Waldemar Kuszewski był dumny, że również w Więcborku mogą odbywać się koncerty organowe – dzięki „Wspaniałemu Organiście”. Życzenia złożyła również przewodnicząca Rady Miejskiej Pani Anna Łańska, prezes Stowarzyszenia „Kierunek Więcbork” Ludmiła Piekałkiewicz-Geruzel wraz z sekretarzem Stowarzyszenia Panią Magdaleną Starzecką. Serdeczne życzenia złożyli również wdzięczni chórzyści.

Na uczestników koncertów czekała miła niespodzianka w postaci krówek z logo projektu „Zacznij od Bacha” oraz wystawa „Stulecie chóru Lutnia” zlokalizowana na Placu Jana Pawła II. W imieniu organizatorów koncertów dziękujemy serdecznie publiczności za liczne przybycie i wspaniałe owacje! Dziękujemy również Panu Szymonowi Grabinskiemu za wykonanie zdjęć oraz przeprowadzenie transmisji online z koncertów.

Katarzyna Włodarczak – UM w Więcborku