Więcbork: Rocznica wprowadzenia stanu wojennego

12 grudnia br. w późnych godzinach wieczornych złożone zostały kwiaty pod pomnikiem Orła Białego upamiętniając w ten sposób wszystkie ofiary stanu wojennego wprowadzonego w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r.

Wydarzenia roku 1980 i 1981 nie ominęły również Więcborka.

Jak pisze w swoich wspomnieniach Henryk Napieralski, główny inicjator „Solidarności” w Więcborku (człowiek legenda ruchu niepodległościowego ziemi krajeńskiej) „Więcbork od pierwszych tygodni po historycznym sierpniu legitymował się kilkunastoma komitetami założycielskimi, które w krótkim czasie, zwłaszcza po zarejestrowaniu NSZZ „Solidarność”, przekształciły się w formalne, statutowe Komisje Zakładowe”.

Do grupy osób najbardziej zaangażowanych, na których mógł p. H. Napieralski budować zręby solidarnościowego zrywu na więcborskiej ziemi należeli Pan Andrzej Bykowski, Pan Piotr Pankanin i najbliższy współpracownik Pan Marek Januszewski.

Pierwszy z nich zasłynął słynnym samotnym przemarszem ulicami Więcborka w porze szczytowego ruchu niosąc karton z napisem o treści solidaryzującej się ze strajkującymi załogami stoczni. Dał tym marszem jako pierwszy przykład do walki o nowy ustrój. Natomiast drugi stał się jednym z pierwszych organizatorów komórki nowego robotniczego związku zawodowego w TZUO „Towimor” Więcbork.

Jednak motorem wspomagającym, jak pisze p. H. Napieralski, jego własne osobiste zintegrowanie się ruchu solidarności w Więcborku, stał się zupełnie ktoś inny, człowiek obdarzony zmysłem organizacyjnym, a równocześnie posiadający autorytet środowiskowy Pan Marek Januszewski.

Katarzyna Włodarczak 

źródło: UM w Więcborku