Więcbork: Wystawa pt. “Karol Wojtyła. Narodziny”

223

Dnia 7. listopada 2020 roku w Kościele Parafialnym w Więcborku miała miejsce wystawa pt. “Karol Wojtyła. Narodziny”. Ekspozycja mogła się odbyć dzięki współpracy Parafii pw. Wniebowzięcia NMP i Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Więcborku. Wydarzenie rozpoczęło XXII Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Całość powstała w Centrum Myśli Jana Pawła II z okazji 100. rocznicy urodzin papieża Polaka

Z Janem Pawłem II związany jest każdy z nas. Wielu miało zaszczyt uczestniczyć w Mszach Świętych i spotkaniach podczas Jego pielgrzymek do kraju. Polska pełna jest pamiątek po wielkim Polaku. Najważniejsza jest jednak nauka, którą po sobie pozostawił Ojciec Święty. Każdy myślący człowiek zastanawia się nad treścią jego nauczania. Jan Paweł II jest dla wielu milionów ludzi przykładem do naśladowania. Podczas tegorocznych obchodów Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej nie mogło zabraknąć papieskiego akcentu.

Ekspozycja zabiera zwiedzającego w podróż po przełomowych momentach życia Jana Pawła II. Widz uczestniczy w narodzinach małego Lolka, poznaje dorosłego Karola z czasu studiów, okupacji i pracy fizycznej w zakładach Solvay. Z bliska obserwujemy powołanie kapłańskie, biskupstwo i obchody Milenium Chrztu Polski. Wybieramy się z biskupem Wojtyłą na wyprawy kajakami. Śledząc kolejne segmenty wystawy, witamy nowego papieża na balkonie Bazyliki św. Piotra. Przyglądamy się jego działalności w czasie pontyfikatu, w końcu towarzyszymy mu w chorobie i ostatnich chwilach.

Wystawa skierowana jest do szerokiej publiczności. Ekspozycja prezentuje najważniejsze momenty z życia Karola Wojtyły. Jego kolejne „narodziny” rozumiane nie tylko jako przyjście na świat, ale również przygotowanie do pełnienia coraz to nowych ról życiowych i społecznych: studenta, robotnika, kapłana, duszpasterza, naukowca, a w końcu papieża. Pontyfikat Jana Pawła II przedstawiony jest zarówno z osobistej perspektywy, jak i w kontekście wpływu Jana Pawła II na rzeczywistość Kościoła, Polski i całego świata.

Ekspozycja „Karol Wojtyła. Narodziny” będzie dostępna do zwiedzania podczas wszystkich nabożeństw w Kościele Parafialnym w Więcborku do dnia 15.11.2020.

Katarzyna Włodarczak – UM Więcbork