Wieczór wspomnień w sołectwie Dziewierzewo

Piątkowy wieczór mieszkańcy sołectwa Dziewierzewo spędzili na wspomnieniach. Z inicjatywy pani sołtys Doroty Czerwińskiej odbyło się spotkanie, podczas którego, przy kawie, herbacie i słodkościach mieszkańcy poddali się jesiennemu nastrojowi i wspominali przeszłość i swoje młode lata. Głównym tematem wspomnień były śluby.

Witając wszystkich przybyłych pani sołtys podzieliła się refleksją, że takie spotkania mają na celu utrwalanie pamięci o tych, których już nie ma wśród nas. Wyraziła także nadzieję, że również młodzi ludzie po latach kiedyś zorganizują taki wieczór wspomnień wspominając nas. Zastanawialiśmy się wspólnie, co będą pamiętać obecni młodzi ludzie, na jakich nośnikach przechowają wspomnienia, skoro współcześnie coraz rzadziej wywołuje się zdjęcia.

Na ścianach świetlicy zgromadzono całkiem sporą kolekcję monideł – portretów ślubnych, które powstawały głównie w latach powojennych. Wśród wiszących portretów bez trudu można było znaleźć te, które było najstarsze. Również stoły i parapety w świetlicy zasłane były starymi, archiwalnymi fotografiami, z których każda niosła swoją własną historię. Mieszkańcy sołectwa przybyli na spotkanie ze swoimi rodzinnymi albumami i rodzinnymi historiami. Wysłuchaliśmy opowieści o powrotach do Dziewierzewa z emigracji do Ameryki oraz o wyjazdach z sołectwa za pracą.

Co więcej -organizatorzy przygotowali konkurs wiedzy, którego większość pytań zaczynało się od stwierdzenia: Kto pamięta gdzie…., Co się mieściło w …., kto mieszkał na …..

Zgromadzeni w świetlicy mieszkańcy wzięli udział we wspólnym rozpoznawaniu osób sportretowanych na ślubnych fotografiach oraz w konkursie wiedzy o Dziewierzewie.

Pani Dorota Czerwińska podziękowała wszystkim za przybycie na ten wyjątkowy wieczór wspomnień. W spotkaniu uczestniczyła także Justyna Makarewicz, reprezentująca Dźwiękowe Archiwum Kcyni. Opowiedziała zgromadzonym, czym zajmuje się DAK i zaprosiła do współpracy przy przygotowaniu galerii zdjęć mieszkańców Dziewierzewa.

Justyna Makarewicz – Inspektor ds. kultury, oświaty i ewidencji zabytków Urząd Miejski w Kcyni