Wigilia w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Samostrzelu

Wigilia jest dla Większości Polaków wyjątkowym świętem. W tym dniu chcemy stawać się lepszymi ludźmi, często pokonujemy wewnętrzne opory, by wyciągnąć dłoń i przełamać się białym opłatkiem, zapominając o urazach i nieporozumieniach. Przede wszystkim jednak w tym szczególnym dniu chcemy być z najbliższymi, chociaż nie zawsze jest to możliwe…Wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Samostrzelu pochodzą z różnych zakątków Polski i najchętniej wszystkie spędziliby święta w domach rodzinnych. Część z nich ma taką możliwość, niestety nie wszyscy. Dla nich przysłowiowym drugim domem jest Ośrodek, więc aby wszyscy- wyjeżdżający i ci, którzy zostają na święta w Samostrzelu – mieli okazję świętować we wspólnym gronie dyrekcja Ośrodka jak co roku zorganizowała wspólną Wigilię jeszcze przed wyjazdami, tj. 18 grudnia 2019 roku. Wychowanki mieli okazję w tym dniu zaprosić do wspólnego świętowania władze samorządowe powiatu i gminy, przedstawicieli organizacji i instytucji współpracujących. Wychowanki zaprezentowały przygotowaną jasełkę, a harcerki z drużyny działającej w MOW przekazały dyrektor Bożenie Ilnickiej światełko betlejemskie. Były również prezenty przygotowane przez bydgoskie Rotary.
Organizacja takiej uroczystości dla wychowanek ma podwójne znaczenie: bieżące przeżycia duchowe związane ze świętami, ale niemałą rolę odgrywa też aspekt wychowawczy, wdrażanie dziewcząt do życia w rodzinie i społeczeństwie. Wychowawcy przekazują swoim podopiecznym szacunek do tradycji, dlatego aby zasiąść przy wspólnym stole trzeba było poczynić przygotowania.
Nieodłącznym elementem polskiej Wigilii są tradycyjne potrawy, których oczywiście nie mogło zabraknąć na stole, za co należą się szczególne podziękowania paniom kucharkom, bo przecież przygotowanie ich dla tak dużej ilości osób jest nie lada wyczynem.

tekst: Zbigniew Kubisz

zdjęcia: MOW Samostrzel