Wizyta w Wiosce Ginących Zawodów

W czwartek 28 listopada 2019 roku dzieci 5- i 6-letnie z nakielskiego Przedszkola DONALD odwiedziły Wioskę Ginących Zawodów w Koronowie. Na miejscu przedszkolaków przywitał p. Tomasz, gospodarz skansenu. Przedszkolaki usłyszały tam historię tradycji  związanych z Wigilią św. Andrzeja. Dużą frajdą dla dzieciaków było lanie wosku oraz andrzejkowa wróżba pod hasłem „Kim będę jak dorosnę?”.

Po obrzędach andrzejkowych przyszedł czas na odkrywanie tajników zapomnianych rzemiosł, które dziś można uznać już za ginące. Na terenie wioski dzieci zwiedziły wystawę sprzętów dawnego gospodarstwa, tradycyjną wędzarnię, piec chlebowy oraz liczne czasowe ekspozycje przedmiotów nawiązujących do zawodów kołodzieja, bednarza i sitarza.

Poza tym przedszkolaki wzięły udział w zajęciach warsztatowych. Pierwsze z nich to warsztaty garncarskie, na których to wykonały gliniany, andrzejkowy świecznik. W warsztatach wikliniarskich wyplatały płotek z ratanu. Każdy uczestnik warsztatu wykonane przez siebie przedmioty mógł zabrać ze sobą do domu. Dodatkową andrzejkową atrakcją było spotkanie z alpaką. Przedszkolaki dowiedziały się ciekawostek z życia alpak, pogłaskały zwierzę, nakarmiły je oraz zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy zaproszeni zostali na pyszny poczęstunek. Gospodarze przygotowali „ziemniaki z parownika jak u babci” oraz pieczone na ognisku kiełbaski a do tego owocowe soki. Spędzony w wiosce czas upłynął w wesołej atmosferze. Wszystkie dzieci zmęczone, ale zadowolone wróciły do przedszkola.

mgr Katarzyna Geppert