Bydgoskie Centrum Zarządzania Kryzysowego udostępniło komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii. Na jednej z ulic w Bydgoszczy znaleziono truchło nietoperza. Okazało się, że zwierzę było chore na wściekliznę. Poniżej znajdziesz informacje o wirusie wścieklizny (kto i w jaki sposób może się zarazić wścieklizną), zalecenia Powiatowego Lekarza Weterynarii oraz informacje o wytyczeniu obszaru zagrożonego w Bydgoszczy.
W komunikacie udostępnionym przez Bydgoskie Centrum Zarządzania Kryzysowego czytamy: „W dniu 26.07.2019 r. w badaniu laboratoryjnym zwłok nietoperza stwierdzono obecność wirusa wścieklizny. Nietoperz został znaleziony przy ulicy Kossaka w Bydgoszczy.”
Czym jest wścieklizna? Jak można się zarazić?
Wścieklizna jest wirusową chorobą zakaźną dotykającą centralnego układu nerwowego, na którą wrażliwe są wszystkie gatunki ssaków, w tym ludzie. Okres inkubacji choroby wynosi od kilku dni do kilku miesięcy. Wirus wścieklizny jest wrażliwy na wysoką temperaturę i światło słoneczne, ale jednocześnie jest wysoce odporny na niskie temperatury.
Wirus wścieklizny przenosi się głównie poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową (pogryzienie). Zakażenie możliwe jest również m.in. drogą aerogenną lub dospojówkową w bezpośrednim kontakcie z chorym zwierzęciem.
Wścieklizna. Ryzyko zagrożenia nie jest duże, ale należy zachować ostrożność
- Nietoperze, jak i inne ssaki dziko żyjące są zwierzętami wrażliwymi na zakażenie wirusem wścieklizny. Ryzyko transmisji zarazka tj. przenoszenia między zwierzętami, wg. doniesień naukowych jest niewielkie.
- Należy podkreślić, że nawet chore nietoperze nie wykazują agresji i nie dążą do kontaktu z człowiekiem lub innymi zwierzętami. W przypadku wścieklizny u nietoperzy obserwuje się utratę zdolności lotu, nadpobudliwość na dotyk i dźwięk, przewracanie się na grzbiet i aktywność dzienną niespotykaną u zdrowych osobników.
Uwaga, nie należy zabijać nietoperzy – nietoperze są zwierzętami chronionymi.
Martwy nietoperz chory na wściekliznę na Kossaka w Bydgoszczy. Są konsekwencje
Zgodnie z przepisami, po wykryciu przypadku wścieklizny, w życie muszą być wprowadzone działania ochronne. Oto nakazy i zakazy oraz zalecenia dotyczące postępowania w obszarze zagrożonym.
Zgodnie z ustawą o z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt wścieklizna jest chorobą podlegającą obowiązkowi zwalczania. W związku z tym w drodze rozporządzenia powiatowego lekarza weterynarii aktu prawa miejscowego – zostaje wyznaczony obszar zagrożony, na którym wprowadza się nakazy i zakazy w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby.
Nakazy i zakazy. Wyznaczony zostaje obszar zagrożony, a w nim:
- zakazuje się organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt wrażliwych na wściekliznę,
- psy mogą być wyprowadzane tylko na smyczy, a koty przetrzymywane w domu,
- należy unikać kontaktów ze zwierzętami dziko żyjącymi,
- nie dotykać zwierząt chorych lub padłych. W przypadku znalezienia na terenie obszaru zagrożonego martwego nietoperza lub innego zwierzęcia należy ten fakt zgłosić do Bydgoskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, Straży Miejskiej lub Powiatowego Inspektoratu Weterynarii,
- bezwzględnie należy dopełnić obowiązku szczepienia psów przeciwko wściekliźnie,
- zaleca się szczepienie przeciwko wściekliźnie kotów, szczególnie tych które mają możliwość wychodzenia z domu.
Mikołaj Romanowski
źródło: Bydgoszcz NaszeMiasto