Wspólnie dla lasu – solidarni z klęską

Już wkrótce, odbędzie się akcja polegająca na wspólnym sadzeniu młodego pokolenia lasu, na powierzchniach zniszczonych przez nawałnicę z 2017 roku. Wspólnie, solidarnie możemy napisać dalszą historię zniszczonych lasów, aby w przyszłości nasze dzieci i wnuki mogły cieszyć się ich pięknem.

Huragan,  który miał miejsce w sierpniu 2017 roku, dokonał ogromnych zniszczeń, na znacznym obszarze kraju. Zniszczeniu uległy budynki, linie energetyczne, lasy… Była to największa niszczycielska nawałnica w dziejach Lasów Państwowych, a tym samym w historii naszego nadleśnictwa. Tylko na obszarze będącym w zarządzie naszego nadleśnictwa doszczętnie zniszczonych zostało ponad 2 tysiące hektarów lasu. To naprawdę ogromna powierzchnia.

Od dwóch lat, każdej wiosny i jesieni odnawiamy zniszczone powierzchnie. Obecnie jest to nasze priorytetowe działanie. Dotychczas udało nam się odnowić ok 600 ha powierzchni. Przywrócenie młodego pokolenia lasu na zniszczonych obszarach potrwa jeszcze kilka lat, ponieważ rozmiar prac jest ogromny…

Cieszy nas bardzo, że w trosce o nasze polskie lasy nie jesteśmy sami. Jest wiele osób zainteresowanych pomocą w pracach odnowieniowych. Przekonaliśmy się o tym już kilkakrotnie. Bardzo dużo osób i instytucji pyta, czy może pomoc. Wiele osób chce przyjść sadzić las z całymi rodzinami.

W odpowiedzi na tak duże zainteresowanie społeczeństwa, przygotowaliśmy kolejną powierzchnię społeczno-użyteczną, gdzie każdy kto tylko będzie miał ochotę może przyjść i dołożyć swoją cegiełkę do odbudowy zniszczonych lasów. Zapraszamy do udziału w akcji „Wspólnie dla lasu – solidarni z klęską”.

Akcja odbywać się będzie w następujących dniach:

7 listopad – grupy szkolne i inne grupy zorganizowane;

8 listopad – zaproszeni goście;

9 listopad – grupy zorganizowane i pozostali chętni.

Akcja odbywać się będzie w leśnictwie Dąbrowice (koło Mroczy).

Ze względów organizacyjnych, prosimy aby osoby zainteresowane udziałem w akcji zgłaszały chęć uczestnictwa telefonicznie lub mailowo.

Zgłoszenia przyjmujemy do 6 listopada.

Osoby do kontaktu:

Anna Lemańczyk – tel. 795557243

Marcin Bujewski – tel. 608585138

Adres e-mail: anna.lemanczyk@torun.lasy.gov.pl;

Organizator zapewnia szpadle, rękawiczki i materiał sadzeniowy oraz ciepły posiłek regeneracyjny. Prosimy o zabranie ze sobą odpowiedniej odzieży i butów terenowych oraz dużej dawki dobrego humoru.

Udział w wydarzeniu jest dobrowolny.

Przyjdź, posadź drzewko, jest okazja by zrobić coś Wspólnie dla lasu.

Zapraszamy!

Link z lokalizacją wydarzenia https://goo.gl/maps/nSKF56JsxsA2

Regulamin akcji

Anna Lemańczyk – Nadleśnictwo Runowo Kr.