Wybór odpowiedniej kostki brukowej. To prostsze niż myślisz

Mogą być duże lub małe, grube lub cienkie, pełne lub ażurowe. Mogą mieć różne kolory i kształty – wybór odpowiednich płyt i kostek betonowych do budowy nawierzchni może przyprawić o ból głowy. Podpowiadamy, jak go uniknąć i co tak naprawdę ma znaczenie! 

Czasy, gdy kostki i płyty betonowe były powszechnie kojarzone z puzzlami albo nudnymi, kwadratowymi płytami chodnikowymi, już dawno minęły. Rynek betonowych produktów nawierzchniowych jest tak rozbudowany, że bez problemu dobierzemy produkty dopasowane do nawet najbardziej wyszukanych aranżacji. W tym bogactwie kształtów, form i kolorów można się z łatwością pogubić, dlatego podpowiadamy, na co zwracać uwagę dobierając płyty i kostki do budowy nawierzchni wokół naszego domu.

Zwróć uwagę na grubość  

Pierwszym ważnym pytaniem, na które musimy sobie odpowiedzieć wybierając płyty do budowy nawierzchni, jest jej przyszła funkcja. To ważne, gdyż elementy betonowe różnią się od siebie grubością. Najcieńszych płyt o grubości do 6 cm używamy do budowy nawierzchni w miejscach, gdzie dominuje ruch pieszy. Są to zwykle taras, niektóre ścieżki w ogrodzie czy opaska dookoła domu. Gdy natomiast myślimy o budowie podjazdu czy dróg wewnętrznych dla samochodów osobowych na naszej posesji, zaleca się wybór płyt o grubości równej bądź większej niż 6 cm. W przypadku, gdy będzie poruszał się po nich cięższy sprzęt – płyty powinny mieć nawet 8, 10 czy 12 cm grubości. Przy prawidłowym wykonaniu podłoża, dobór odpowiednich płyt gwarantuje, że będą one przenosić spodziewane obciążenia bez ryzyka pękania. Grube płyty są niezwykle wytrzymałe mechanicznie, a przez to bardzo uniwersalne i można je wykorzystać praktycznie wszędzie. Jednak w wielu przypadkach w ramach tej samej serii można znaleźć płyty o różnych grubościach, co ułatwia aranżację przestrzeni. Na przykład w kolekcji Polbruk Bosso wypuszczono na rynek płyty o grubości 4,5 cm oraz 8 cm. Pierwsze świetnie sprawdzą się na tarasie, natomiast drugie – na podjeździe. Jednak grubość to niejedyny parametr techniczny, na który warto zwrócić uwagę przed zakupem elementów betonowych do budowy nawierzchni.

Duże znaczy wygodne i efektowne 

Liczy się także wielkość elementów, z których budujemy nawierzchnię. Na przykład supermodne, wielkoformatowe płyty sprawdzą się doskonale na dużych powierzchniach lub ułożone metodą step by step. Duże elementy pozwalają na stworzenie eleganckiej jednorodnej tafli. Niewątpliwym atutem stosowania płyt wielkoformatowych jest możliwość osiągnięcia designerskiego efektu. Oczywiście wymaga to zastosowania określonych płyt, takich jak na przykład Bosso o wymiarach 60 x 60 cm. Płyta ta sprawdza się również doskonale w przypadku budowy nawierzchni metodą step by step. Metoda ta polega na układaniu betonowych elementów w odległości ludzkiego kroku.  Nawierzchnia ułożona w ten sposób, ze względu na wielkość płyt jest wygodna w użytkowaniu, a przy tym ekologiczna. Przestrzenie pomiędzy płytami najczęściej wypełnia się trawą lub drobnymi kamykami. Rozwiązanie to umożliwia naturalną retencję wody.

Kręte ścieżki – prosty wybór 

Nie zawsze jednak do budowy nawierzchni wokół naszego domu chcemy używać płyt wielkoformatowych. Czasem jest to niemożliwe na przykład ze względu na ukształtowanie terenu i duże spadki. Niekiedy również taką ewentualność może wykluczać projekt aranżacji, w którym przewidziano kręte ścieżki lub podjazdy. Do ich budowy najlepiej nadają się niewielkie kostki lub te o nieregularnej krawędzi. Pierwsze z nich pozwalają ułożyć się w łuk, dzięki delikatnemu przesunięciu kolejnych elementów względem siebie. W drugim przypadku do wykonania skrętu wykorzystywana jest nieregularna krawędź elementu. Doskonałym przykładem takiego rozwiązania jest Polbruk Petra – płyta dla której inspiracją było skalne miasto w Jordanii. Wyglądem przypomina ona popękaną w wyniku suszy ziemię. Petra występuje w trzech kolorach. Pierwszy z nich to sahara, który jest dedykowany aranżacjom w klimacie śródziemnomorskim. Pozostałe dwa to onyx (beż) i alpen (szary), które pasują do projektów klasycznych i rustykalnych. Z Petry zbudujemy nie tylko kręte alejki ogrodowe, lecz także nawierzchnię na podjeździe, gdyż posiada ona grubość aż 8 cm. Poza grubością i wielkością elementów warto również zwrócić uwagę na sposób wykończenia powierzchni kostek i płyt betonowych.

Gładka czy płukana – oto jest pytanie 

Najczęściej do wyboru mamy płyty i kostki o fakturze płukanej lub gładkiej. Te pierwsze zwykle są uważane za szlachetniejsze, gdyż bliżej im wyglądem do naturalnego kamienia. Ich warstwa wierzchnia jest chropowata, co sprawia że posiadają one właściwości antypoślizgowe. Dzięki temu warto je stosować na placykach, alejkach oraz zwłaszcza przy schodach. Nie poleca się jednak ich układania przy garażach czy na podjazdach, gdzie mogą być narażone na agresywne zabrudzenia związane z wyciekiem płynów eksploatacyjnych z pojazdów. W tym przypadku chropowatość faktury znacznie utrudnia pozbycie się takich zanieczyszczeń. Ogólnie rzecz biorąc, kostki o fakturze płukanej są o wiele trudniejsze w utrzymaniu czystości niż elementy betonowe o gładkiej powierzchni. Tych drugich jest na rynku znacznie więcej i cieszą się większą popularnością, nie tylko ze względu na łatwiejsze utrzymanie, ale również minimalistyczny i ciekawy design. Przykładem takiego produktu może być Polbruk Triada. Ta ascetyczna, prostokątna płyta o czystej formie i eleganckim wyglądzie występuje w trzech wymiarach 20×30, 20×40 i 20×50 cm oraz aż w pięciu kolorach – szarym, stalowym, nerino, onyx i grafitowym. To idealny wybór dla nowoczesnych aranżacji.

Faza na … bezfazowość

Jeszcze jednym aspektem, o którym dla porządku warto wspomnieć jest sprawa krawędzi kostek lub płyt betonowych. Mogą mieć one prostą lub sfazowaną krawędź. Elementy posiadające fazę są „głośniejsze” w użytkowaniu ze względu na to, że na krawędzi każdej kostki znajduje się uskok powodujący drgania, które można usłyszeć np. podczas ciągnięcia walizki na kółkach. Na nawierzchnie wokół domu, z punktu widzenia komfortu użytkowania,polecane są elementy z mikro fazą lub bez fazy. I one są też najchętniej wybierane przez właścicieli domów jednorodzinnych.

Dobieraj właściwie

Skoro już mówimy o wyborach, to warto pamiętać o tym, żeby kostki i płyty dobierać odpowiednio do stylu naszego domu. Ważny jest zatem ich kolor i wygląd. W nowoczesnych aranżacjach królują niepodzielnie odcienie bieli i szarości. Z tej gamy kolorów czerpie wiele stylów, takich jak skandynawski, japoński czy japandi (stanowiący połączenie dwóch ostatnich). Ciepłe barwy nawierzchni idealnie pasują do kompozycji o charakterze śródziemnomorskim lub rustykalnym. Nawierzchnia zbudowana z płyt czy kostek w kolorze beżu doskonale sprawdza się też w kompozycjach klasycznych. Poza doborem koloru nawierzchni do określonego stylu duże znaczenie ma również ich zestawienie w przestrzeni. Różnokolorowe kostki możemy łączyć ze sobą, tworząc z nich ciekawe motywy kolorystyczne czy geometryczne wzory. Przy czym zaleca się, aby barwy znajdowały się blisko siebie na palecie kolorów.  Nie należy również przesadzać z ilością zastosowanych kolorów: 2-3 odcienie to maksimum.

Słowo o kształtach

Na koniec warto zwrócić uwagę na kształt kostek i płyt betonowych. Większość z nich to uniwersalne prostokąty, aczkolwiek w ofercie są dostępne również bardziej ekstrawaganckie rozwiązania. Przykładami takich produktów zaprojektowanych z myślą o nowoczesnych aranżacjach są Polbruk Exa (płyta w kształcie nieco zmodyfikowanego heksagonu) czy Polbruk Extrano (kwadrat z otworami przypominającymi kubistyczne kłosy zboża czy pasy na futrze tygrysa) lub Polbruk Bosso Trapez w kształcie trapezu. Natomiast, gdy zależy nam na maksymalizacji przestrzeni bioaktywnej w naszym ogrodzie, warto rozważyć zastosowanie kostek ażurowych, takich jak Meba. Nie tylko pozwolą nam one ją zwiększyć, ale również pomogą zaoszczędzić na budowie odwodnień liniowych, gdyż deszczówka przeniknie bezpośrednio do gleby przez otwory w nawierzchni.

Reasumując, wybór kostek i płyt do budowy nawierzchni nie jest niczym skomplikowanym. Należy jednak zwrócić uwagę na ich parametry techniczne i wygląd, aby najlepiej odpowiadały naszym potrzebom i były spójne pod względem stylistycznym z resztą kompozycji.

 

Polbruk S.A.