Wybrano świąteczne drzewko

Dziś (23 listopada 2022 roku) marszałkowi Piotrowi Całbeckiemu w wyborze świątecznego drzewka w lesie pod Raciniewem w powiecie chełmińskim pomagały dzieci z gminy Unisław. Już jutro (24 listopada) świerk trafi na plac przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

– Razem z dziećmi i leśnikami wybraliśmy choinkę, która stanie przed Urzędem Marszałkowskim. Choinka kojarzy się z magiczną aurą, rodzinnym ciepłem i spotkaniami z najbliższymi. Przygotujmy się do nadchodzących świąt szczerze, nie zapominajmy, że ten czas ma tylko wtedy sens, gdy ludzie spotkają się, troszczą o siebie i wybaczają. Wtedy te święta będą lśnić prawdziwym blaskiem, uzewnętrzniając to, co jest w naszych sercach – mówił marszałek Piotr Całbecki.

Nasze świąteczne drzewko to potężny świerk pospolity (Picea abies (L.) H. Karst) rosnący w zasobach Lasów Państwowych zarządzanych przez Regionalną Dyrekcję w Toruniu. Leśnicy każdego roku uczestniczą w naszych przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia. Podobnie jak w poprzednich latach ozdobimy choinkę i już 17 grudnia rozbłyśnie w pełnej krasie przed Urzędem Marszałkowskim. Na to wydarzenie już dziś serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców, a w szczególności dzieci.

– Są takie miejsca, gdzie można nie tylko kupić piękną żywą choinkę, ale też przyjść z rodzicami oraz samemu wybrać i wyciąć świąteczne drzewko. Leśnicy zadbają o to, żeby w miejsce drzewka, które wróci z Wami do domu na święta była posadzona następna choinka. Wycinając świerk, łączymy zatem przyjemne z pożytecznym – zabieg hodowlany i  udostępnienie pięknego bożonarodzeniowego drzewka dla mieszkańców naszego województwa. Szczerze zachęcam do korzystania z dobrodziejstw natury. Sztuczne choinki nie są ekologiczne, powstają zwykle z plastiku i rozkładają się aż 500 lat, a do ich produkcji potrzeba dużo wody i energii elektrycznej – wyjaśnił nadleśniczy Nadleśnictwa Toruń Bogusław Kashyna.

Podczas dzisiejszego wyjazdu marszałkowi Piotrowi Całbeckiemu towarzyszył nadleśniczy Nadleśnictwa Toruń Bogusław Kashyna, Bartosz Pewniak zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Grzybnie, Zespołu Szkół w Unisławiu, Szkoły Podstawowej w Kokocku i Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Brukach Unisławskich.

Przed siedzibą samorządu województwa pojawi się także bożonarodzeniowa szopka przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Więcej informacji o naszych świątecznych atrakcjach wkrótce na www.kujawsko-pomorskie.pl oraz w specjalnej zakładce.

Relikt epoki lodowcowej w kujawsko-pomorskim lesie

Na terenie  nadleśnictwa, z którego wybraliśmy tegoroczne bożonarodzeniowe drzewko istnieje rezerwat przyrody „Linje”. Obejmuje on powierzchnię 12 ha, z czego blisko połowa to rezerwat ścisły. Głównym obiektem ochrony jest brzoza karłowata, która jest reliktem epoki lodowcowej. Osiąga wysokość do jednego metra. W Polsce, oprócz rezerwatu Linje, naturalnie występuje jedynie w Sudetach.

Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

zdjęcia: Marszałkowi Piotrowi Całbeckiemu podczas wyboru choinki towarzyszyły dzieci z gminy Unisław, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UWMKP