Wykład dr. Stefana Pastuszewskiego w nakielskiej bibliotece

Wykładem „Staroprawosławie jako wciąż bijące serce chrześcijaństwa” zainaugurowano w nakielskiej bibliotece Dni Kultury Chrześcijańskiej.

Prelegentem był dr Stefan Pastuszewski – rodowity bydgoszczanin, dziennikarz, poeta, wieloletni samorządowiec. Prywatnie miłośnik historii, założyciel miesięcznika literackiego „Akant” oraz Bractwa Inflanckiego.

Przedstawił historię i rozwój staroprawosławia, konfesji, która powstała w XVII w. w Rosji w wyniku rozłamu w kościele prawosławnym, spowodowanym wprowadzeniem reform liturgicznych. Staroprawosławni, zwani również staroobrzędowcami podzielili się wkrótce na dwie grupy: tzw. popowców (posiadających w swoich wspólnotach kapłanów) i bezpopowców. Surowe reguły moralne, prostota obyczajów, symbolika ikon to tylko niektóre z zagadnień poruszonych w wykładzie. Ciekawostką jest to, że niewielkie grupy staroprawosławnych funkcjonują do dziś w Polsce. Dr Pastuszewski przybliżył uczestnikom prelekcji barwny i tajemniczy świat jednego z „płuc Europy” jakim jest chrześcijaństwo wschodnie.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Nakle nad Notecią