Wykład Z cyklu „Ona i Kultura”: „Z Haiti do Bydgoszczy. Wanda Gentil-Tippenhauer – malarka (nie)zwykła”

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprasza do gmachu głównego, ul. Gdańska 4 (sala audiowizualna) w dniu 22 czerwca 2022 roku o godz. 17:00 na wykład z cyklu „Ona i Kultura”: „Z Haiti do Bydgoszczy. Wanda Gentil-Tippenhauer – malarka (nie)zwykła”

Wstęp do muzeum – 1 zł od osoby

Będzie to wykład Anny Nadolskiej, kustosza, kierownika Działu Historii bydgoskiego Muzeum Okręgowego, kuratorki wystaw stałych i czasowych, badaczki roli kobiet w życiu kulturalnym międzywojennej Bydgoszczy.

Wanda Gentil-Tippenhauer kojarzona jest głównie z twórczością zakopiańską. Zanim ta urodzona na Haiti malarka i miłośniczka gór osiadła w stolicy Tatr, w okresie międzywojennym utrzymywała prywatne i zawodowe kontakty z Bydgoszczą. W mieście nad Brdą brała udział w działalności miejscowego środowiska artystycznego. W jej dorobku twórczym można znaleźć prace plastyczne, do których inspirację czerpała z pięknych widoków i architektury Bydgoszczy.

Gentil-Tippenhauer jest jedną z nielicznych artystek, które kreowały bydgoską plastykę w Drugiej Rzeczypospolitej, jednak bydgoszczanom związki, jakie niewątpliwie miała z miastem nad Brdą, pozostają właściwie nieznane. Warto zaprezentować niezwykle barwną biografię oraz aktywność tej (nie)zwykłej artystki w kulturze przedwojennej Bydgoszczy.

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy

Na zdjęciu obraz Wandy Gentil-Tippenhauer „Dolina Pięciu Stawów w Tatrach”