Wymarzony taras. Jakie nowości i trendy czekają nas w 2022r?

Zbliża się czas, gdy spotkania z rodziną i znajomymi znów przeniosą się z domowych salonów na tarasy. To dobry na moment na przygotowanie ogrodu na kolejny sezon i projekt budowy lub ewentualną metamorfozę tarasu. Jakie trendy będą dominować w tarasowych aranżacjach w tym roku?

Podstawą aranżacji tarasu jest oczywiście jego nawierzchnia. Wykonanie jej z płyt betonowych cieszy się niesłabnącą popularnością. W tym roku szczególnie modne są duże prefabrykaty o geometrycznych formach. Absolutnym hitem stały się elementy o kształcie plastra miodu, czyli heksagonalne. Równie modną alternatywę stanowią prostokątne płyty układane w jodełkę, które nadają przestrzeni niezwykle inspirujący wygląd. Jeśli chodzi o kolorystykę nawierzchni, to nadal w nowoczesnych aranżacjach królują wszelkie odcienie szarości. Nieśmiało przebijają się jednak ciepłe tonacje, które wkrótce mogą stać się przebojem najbliższych lat. Nowością jest też tendencja do wykorzystania płyt o różnych tonacjach. Ten zabieg stosuje się zwykle w celu wizualnego oddzielenia części tarasu, które pełnią odmienne funkcje, na przykład przestrzeni rekreacyjnej i strefy przygotowania posiłków. Pozwala to także uatrakcyjnić wygląd nawierzchni, a co za tym idzie – całego tarasu. Jak łatwo zauważyć, trendy te są zgodne z założeniami stylu nowoczesnego w architekturze, bo to właśnie on jest obecnie najpopularniejszy we współczesnych aranżacjach posesji.

Plastry miodu na tarasie

Heksagon, czyli plaster miodu, to jeden z idealnych kształtów występujących w naturze, dlatego stał się inspiracją dla współczesnej architektury i wzornictwa. Zgodną z obowiązującymi trendami nawierzchnię nawiązującą do motywu plastra miodu można ułożyć na tarasie z wykorzystaniem płyt Polbruk Exa. Nie jest to jednak klasyczny, foremny heksagon. Jego kształt został w kreatywny sposób zmodyfikowany poprzez zastosowanie krawędzi o różnej długości. Nadaje to płytom dynamicznego, odważnego i bardziej inspirującego designu. Ważnym atutem płyt Exa jest gładka faktura przypominająca wyglądem naturalny granit. Exa występuje w dwóch modnych melanżowych kolorach będących tonacjami szarości z domieszką innych barw: taupe oraz folk. Pierwszy z nich to połączenie odcieni mokka, stalowego i białego, zaś drugi – mokki, grafitowego oraz białego. Cechy te sprawiają, że Exa to idealna płyta na modny taras w 2022 roku, choć jak wcześniej wspominaliśmy, alternatywą mogą być układane w jodełkę prefabrykaty o dużym formacie.

Jodełka – klasyczna i znów modna

Historia tego wzoru sięga starożytnego Egiptu, gdzie zdobiono nim wyrafinowaną biżuterię. Szybko jednak ze świata elit trafił on na ulicę – i to dosłownie, bo właśnie w „jodełkę” starożytni Rzymianie układali nawierzchnie deptaków w miastach. Później natomiast zawędrował pod strzechy, a w zasadzie do pałaców, gdzie urozmaicał parkiety. Po jakimś czasie „jodełka” upowszechniła się w mieszkaniach do tego stopnia, że nawet do dziś bardzo często można ją spotkać na podłogach mieszkań w przed- i powojennych kamienicach. Dziś znów wraca do łask po wielu latach nieobecności w aranżacji wnętrz i przestrzeni. Jeśli zdecydujemy się na ten modny wzór na tarasie, to doskonałym rozwiązaniem będą płyty Polbruk Oland i Metrik o relatywnie długim i wąskim kształcie. Pierwsza z nich jest dostępna w trzech wymiarach (14×28, 14×42 oraz 14×56 cm), gładkiej fakturze oraz w czterech modnych odcieniach utrzymanych w skali szarości. Są to trzy kolory pełne: biały, stalowy, bazaltowy, jak również jeden melanż, czyli nerino (biało-szaro-czarny). Płyta Metrik jest nieco węższa i występuje w wymiarze 7×28 cm, tych samych kolorach co Oland oraz dodatkowo w odcieniu korten. Swoim wyglądem przypomina on rdzawą blachę, która jest obecnie bardzo popularna w nowoczesnych, prestiżowych aranżacjach. Oczywiście powyższe płyty można układać na tarasie także w sposób klasyczny, czyli naprzemiennie.

Duży i ponadczasowy format

Kolejną modną propozycją na taras są płyty o dużym formacie. To ponadczasowe rozwiązanie, które doskonale sprawdza się jako wykończenie nawierzchni wokół budynków o nowoczesnej architekturze. Oprócz elementów o bardzo dużym formacie, takich jak Polbruk Magna, w tej kategorii produktów warto zwrócić uwagę także na Polbruk Lamell. Ta płyta idealnie nadaje się do budowy nawierzchni tarasowych. Posiada ona grubość około 4,5 cm oraz wymiar 40×60 cm. Występuje w dwóch fakturach: gładkiej i płukanej. Pierwsza z nich obejmuje aż sześć kolorów, z czego trzy to doskonale pasujące do nowoczesnych aranżacji szarości (stalowy, bazaltowy, nerino), zaś pozostałe – klasyczne brązy i beże (cortado, ivory oraz latte), które stają się coraz popularniejsze i migrują ze świata mody do aranżacji wnętrz i przestrzeni zewnętrznych. Natomiast Lamell o fakturze płukanej występuje w kolorze ritmo, czyli melanżowej szarości.

Nawierzchnia wykonana z płyt betonowych to podstawa nowoczesnej aranżacji, ale aby stworzyć supermodny taras, należy zadbać również o odpowiedni dobór pozostałych elementów, takich jak meble, oświetlenie czy dodatki. W 2022 roku na tarasie królują elementy wykonane z surowców naturalnych – drewna, wikliny, kamienia, jak również materiałów wtórnych. Popularnym trendem stało się odnawianie starych mebli, aby mogły posłużyć na dłużej. Wśród dodatków modne są w szczególności te utrzymane w stylu boho, będącym nowoczesną wariacją stylu rustykalnego. Bardzo ważnym elementem kształtującym klimat naszego tarasu jest również jego nastrojowe oświetlenie. Zapewnią je oprawy LED lub latarnie, w których umieszcza się świece czy podgrzewacze. Jak widać, w tarasowych aranżacjach na 2022 nie ma rewolucji, modne trendy w aranżacji tarasu to raczej kontynuacja koncepcji z poprzednich lat z pewnymi modyfikacjami. Nawierzchnia tarasu wykonana z szarych betonowych płyt o geometrycznych kształtach doskonale wpasowuje się w ten klimat.

Polbruk S.A.