XXI Powiatowy Tydzień Kultury Chrześcijańskiej z Chórem „Lutnia” z Więcborka

Stowarzyszenie Chór „Lutnia” z Więcborka miało przyjemność uczestniczyć w XXI Powiatowym Tygodniu Kultury Chrześcijańskiej, który odbył się w dniach 10-17 listopada 2019r. na terenie powiatu sępoleńskiego. Tegoroczne obchody obfitowały w ciekawe wydarzenia i celebrowały stulecie chóru.

Dnia 11 listopada 2019r. w kościele parafialnym w Więcborku Chór „Lutnia” uświetnił uroczystą sumę w intencji ojczyzny. Następnie odbyło się niecodzienne spotkanie zorganizowane z okazji stulecia chóru, które miało miejsce w budynku przy ul. Złotowskiej 1 – dawnym „Hotelu Umińskiego”. W 1929 r. właśnie w tym budynku hucznie świętowano dziesięciolecie powstania Chóru „Lutnia” o czym świadczą dokumenty załączone do kroniki chóru, a o czym przypomniała Pani Zofia Świerczewska – Prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Bydgoskiej – witając zaproszonych gości. Można było odnieść wrażenie, że „historia zatoczyła koło”. Świętowano stulecie powstania Chóru „Lutnia” w bardzo przyjaznej atmosferze zapewnionej przez organizatorów spotkania Państwa Zofii i Józefa Świerczewskich – obecnych właścicieli budynku, przedstawicieli Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Bydgoskiej oraz zaproszonych gości: Burmistrza Więcborka Pana Waldemara Kuszewskiego, Zastępcy Burmistrza Więcborka Pana Jacka Masztakowskiego, Przewodniczącej Rady Miejskiej w Więcborku Pani Anny Łańskiej, Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Więcborku Pani  Ludmiły Piekałkiewicz-Geruzel, artystki Teatru Wielkiego w Warszawie Pani Teresy Fidery, a także chórzystów wraz z dyrygentem Karolem Szmidtem i prezesem Jackiem Krzyżanowskim. Nie zabrakło gratulacji i podziękowań. Pani Teresa Fidera napisała limeryk z okazji stulecia chóru. Burmistrz Więcborka Pan Waldemar Kuszewski złożył życzenia  i pogratulował jubileuszu. Prezes chóru wzniósł toast i podziękował organizatorom spotkania.

Druga część spotkania poświęcona była wspomnieniom z kariery artystycznej wielkiej artystki Pani Teresy Fidery obecnie mieszkającej w Sępólnie Krajeńskim. Artystka i chórzystka Teatru Wielkiego w Warszawie podzieliła się swoimi doświadczeniami oraz odpowiedziała na zadane pytania. Rozmowa z Panią Teresą pełną pasji artystką, była cennym doświadczeniem dla chórzystów z Więcborka. Następnie uczestnicy spotkania wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne oraz pieśni z okazji 200-setnej rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Spotkanie zakończyły podziękowania oraz jubileuszowy tort.

Dnia 16 listopada 2019r. w ramach XXI Powiatowego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej odbył się koncert Chóru „Lutnia” w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Więcborku. Chórzyści wraz z kierownikiem artystycznym, dyrygentem Karolem Szmidt zaprezentowali utwory o charakterze sakralnym oraz patriotycznym. Koncert poprowadził opiekun duchowy chóru i jednocześnie chórzysta ks. Łukasz Kucharski. Jak zwykle koncert został bardzo miło przyjęty przez zgromadzoną publiczność i nagrodzony gromkimi brawami. Organizatorzy XXI Powiatowego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej nagrodzili wszystkich chórzystów medalami okolicznościowymi. Życzenia złożyła również Pani Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku Pani Joanna Soja-Tońska, która wręczyła rzeźbę anioła z lutnią w dłoniach. Po koncercie uczestników częstowano jubileuszowym tortem.

Katarzyna Włodarczak – UM Więcbork