„Z chemią za Pan brat”. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Kcyni rozpoczęli obchody 70 – tej rocznicy śmierci patrona szkoły na wydziale chemii

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Chochralskiego w Kcyni rozpoczęli obchody 70 – tej rocznicy śmierci patrona szkoły na wydziale chemii w Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Udział w warsztatach chemicznych na długo zostanie w naszej pamięci. Chwilami czuliśmy się jak prawdziwi- tylko trochę małoletni- studenci. Białe fartuch, okulary ochronne, super pracownie, sprzęt laboratoryjny i samodzielne wykonywanie doświadczeń pod okiem przemiłych pań. Na zajęciach dotyczących chemii żywności wykrywaliśmy składniki pokarmowe np. skrobie, wit. C w różnych pokarmach i napojach. Na zajęciach z analizy sensorycznej rozpoznawaliśmy i określaliśmy smaki różnych produktów żywnościowych oraz różne zapachy (oj się działo). Dziękujemy Paniom za bardzo ciekawe pouczające zajęcia..
Pani mgr Agata Szumera zabrała nas w świat gazów – „Gazy wokół nas”. Wykonywaliśmy samodzielnie doświadczenia pozwalające zidentyfikować różne gazy. Było mnóstwo atrakcji i ciekawostek. Najbardziej podobały nam się” wybuchy” i doświadczenia z zimnym lodem. Przekonaliśmy się jak ciekawa i fascynująca może być podróż w krainę chemii.
Następnie z okazji Roku Kopernikańskiego – 550 lat temu urodził się Mikołaj Kopernik – ruszyliśmy zwiedzać Toruń. Pokłoniliśmy się wielkiemu uczonemu i późnym popołudniem wyruszyliśmy do Kcyni.
Dziękujemy serdecznie Paniom z Wydział Chemii UMK p. dr Sylwii Kowalskiej, p.dr Dobrochnie Rabiej – Kozioł , p. mgr Alicji Tymczewskiej i p. mgr Katarzynie Włodarczyk, oraz p. mgr Agacie Szumera za bardzo ciekawe i interesujące zajęcia.
Dziękujemy p. Ryszardowi Hanioszynowi za zorganizowanie dla nas środka transportu.
Dziękujemy również naszym opiekunom p. Renacie Pulikowskiej, p. Marzenie Lulce, p. Dobromile Siewkowskiej oraz p. Dorocie Szaruga za zorganizowanie wyjazdu na UMK w Toruniu.

 

Szkoła Podstawowa w Kcyni