Z Kujaw i Pomorza na zaślubiny Polski z morzem

W najbliższy poniedziałek (10 lutego 2020 roku) mija setna rocznica zaślubin Polski z Bałtykiem, wydarzenia wieńczącego przed stu laty powrót Pomorza do macierzy. Uroczyste obchody odbędą się w Pucku. Ich najważniejszym punktem będzie odtworzenie wydarzeń z 1920 roku i inscenizacja przyjazdu do miasta generała Józefa Hallera. Pięćdziesięcioosobowa grupa rekonstrukcyjna wyruszy z Gdańska i dotrze do Pucka pociągiem z epoki. W uroczystościach wezmą udział prezydent Andrzej Duda, delegacja samorządu województwa kujawsko-pomorskiego, a także uczestnicy biegu sztafetowego, który w piątek (7 lutego) wystartuje jednocześnie z Bydgoszczy i Torunia.

Poniedziałkowe (10 lutego) obchody w Pucku zainauguruje przyjazd z Gdańska historycznej lokomotywy parowej z pięcioma wagonami osobowymi, która stacjonuje w czynnej od ponad 100 lat parowozowni w Wolsztynie (województwo wielkopolskie). Pasażerami będą grupa rekonstrukcyjna w mundurach z epoki z wyjątkową postacią na czele, generałem Józefem Hallerem, oraz przedstawiciele lokalnych samorządów. Uroczysty korowód przemaszeruje na stary rynek, gdzie odsłonięta zostanie tablica poświęcona puckiemu działaczowi niepodległościowemu Antoniemu Miotkowi. Po niej rozpocznie się koncelebrowana msza święta w  kościele św. Apostołów Piotra i Pawła. Z fary wyruszy pochód do portu rybackiego, gdzie nastąpi odnowienie zaślubin Polski z morzem. Po niej odbędą się inscenizacja historyczna z udziałem grupy rekonstrukcyjnej oraz ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem Józefa Hallera. W wydarzeniach uczestniczyć będą prezydent Andrzej Duda i przedstawiciele samorządów terytorialnych. Program wydarzeń.

W obchodach setnej rocznicy zaślubin Polski z morzem udział wezmą również uczestnicy biegu sztafetowego z Kujaw i Pomorza do Pucka, który w piątek (7 lutego) wyruszy jednocześnie z Bydgoszczy i Torunia. Dziesięć drużyn biegackich składających się z ośmiu zawodników pokona trasę o długości 240 kilometrów. Biegacze spotkają się w Unisławiu (powiat chełmiński) i stamtąd pobiegną do Pucka. Meta pierwszego etapu znajduje się w Warlubiu (powiat świecki). Drugi etap zakończy się w sobotę 8 lutego w Pruszczu Gdańskim. Trzeci w niedzielę na rynku w Pucku. Głównym organizatorem wydarzeń jest Urząd Marszałkowski. Zapisy jeszcze trwają. Więcej informacji tutaj.

Na dzień przed uroczystościami w Pucku, w niedzielę (9 lutego) mieszkańcy województwa pomorskiego spotkają się na Dworcu Głównym w Gdańsku, by wziąć udział w inscenizacji historycznej upamiętniającej przybycie generała Hallera do miasta. Na peronie piątym stanie pociąg z epoki, który będzie jedną z atrakcji festynu historycznego. Odbędą się uroczyste powitanie grupy rekonstrukcyjnej i symboliczne przekazanie obrączek zaślubinowych generałowi Hallerowi. Uczestnicy wydarzeń będą mogli zwiedzić wagony pociągu, w których czekać będą m.in. barberzy modelujący brody na wzór Józefa Hallera, wizażyści wykonujący makijaże z lat 20-tych oraz portreciści. Będą śpiewy i tańce w rytm szlagierów sprzed stu lat. Program festynu. W poniedziałek (10 lutego) o godzinie 7.25 pociąg wyruszy do Pucka.

Obchody na Kujawach i Pomorzu

Obchody stulecia powrotu Pomorza i Kujaw Zachodnich do macierzy zaplanowane zostały na cały rok. Składają się na nie wydarzenia kulturalne, realizacje wydawnicze (wydajemy m. in. komiks i księgę stulecia), imprezy sportowe i kampania edukacyjno-historyczna w szkołach. Wydarzenia zainaugurowaliśmy 10 stycznia, w setną rocznicę ratyfikacji traktatu wersalskiego uroczystą sesją sejmików województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego.

Najbardziej spektakularnym wydarzeniem w kalendarium obchodów były uroczystości 17 stycznia w Golubiu-Dobrzyniu, z inscenizacją wkroczenia do miasta Błękitnej Armii generała Hallera, przygotowaną przez stuosobową grupę rekonstrukcyjną.

W ramach wojewódzkich obchodów w Bydgoszczy na budynkach publicznych zostały odsłonięte tablice poświęcone ojcom naszej niepodległości: Józefowi Piłsudskiemu, Romanowi Dmowskiemu, Wojciechowi Korfantemu i generałowi Józefowi Hallerowi i Józefowi Dowborowi-Muśnickiemu.

Rocznicę powrotu do wolnej Polski świętowaliśmy także podczas obchodów miejskich w Toruniu i Bydgoszczy, Chełmży, Chełmnie i Grudziądzu.

10 lutego 1920 roku dowódca Frontu Pomorskiego, generał Józef Haller wraz z przedstawicielami polskiego rządu przybyli pociągiem do Gdańska. Tam otrzymali dwa platynowe pierścienie sfinansowane przez gdańską Polonię, wykonane specjalnie na uroczystość zaślubin Polski z morzem. Generał Haller przywiózł obrączki do Pucka i osobiście uczestniczył w ceremonii wrzucenia jednej z nich do Bałtyku. Drugą zachował i nosił aż do śmieci na obczyźnie w 1960 roku.

Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

zdjęcie: Szymon Zdziebło