Z wizytą w nakielskim muzeum

W dniu 22 listopada 2019 roku grupa dzieci 6 – letnich z Przedszkola Niepublicznego „Donald” w Nakle nad Notecią wybrała się do Muzeum Ziemi Krajeńskiej na wystawę zatytułowaną „Zabawy i zabawki”.

Na początku spotkania Pani Anna Sergott – kustosz MZK zobrazowała przedszkolakom prezentację multimedialną dotyczącą regionu w którym mieszkamy czyli Krajny. Zaprezentowano ten obszar na mapie, ukazano jego walory przyrodnicze, zabytki, wybrane miasta, charakterystyczne stroje, hafty, rzeźby i inne rękodzieło wybitnych twórców. Dzieci miały okazję zobaczyć znajdujące się w muzeum dawne sprzęty gospodarstwa domowego w postaci żelazka, pralki, ubijaczki do śmietany, maselnicy, glinianych naczyń, a ponadto wyposażenia domostw oraz elementów odzieży.

W dalszej części spotkania Pani Anna zaprosiła wszystkich do obejrzenia wystawy poświęconej zabawom i zabawkom. Na dużym płótnie przedstawiono ilustrację z dawnych wieków obrazującą uliczny gwar i bawiące się tam dzieci. Pokazano różne sposoby spędzania wolnego czasu w postaci zabaw i posługiwania się ówczesnymi zabawkami. Zaprezentowano akcesoria dla maluszków w postaci: wózków, łóżeczka, siedziska, bali do kąpieli. Przedstawiono przeróżne zabawki, jedną z najstarszych był „nakielski konik” z XII w. Wśród eksponatów z różnych okresów znalazły się m in wózki dla lalek, pluszowe misie, figurki lalek, koniki bujane, drewniane klocki, motylki klepaki, plastikowe żołnierzyki, gry planszowe, drewniane figurki, bączek itp. Oprócz zabawek przedszkolakom  spodobały się także zdjęcia przedstawiające zabawy dzieci przedszkolnych  z dawnych lat.

Na zakończenie spotkania Pani Anna przeczyła dzieciom jedną z nakielskich legend zatytułowaną  „Żmij i panna”, po której mogły one wspólnie narysować postać głównego bohatera.

Dzieciom bardzo spodobała się ta wizyta i przysporzyła im ogromnych emocji.

mgr Justyna Szatlach – Przedszkole Donald w Nakle nad Notecią