Z wizytą w Toruniu

21 listopada 2019 roku grupa dzieci 5 i 6 – letnich z Przedszkola Niepublicznego ,,Donald” w Nakle nad Notecią wybrała się pod opieką swoich Pań do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu.

Wchodząc do budynku przedszkolaki mogły zaobserwować ogromne wahadło z kulą, które wprawione w ruch pokazywało różne strony świata. Ruch wahadła powodował zbijanie drewnianych palików usytuowanych na okręgu.

Dzieci uczestniczyły w warsztatach poświęconych tematyce planet, podczas których przyjrzano się na nowo najważniejszym obiektom kosmicznym Układu Słonecznego. Przedszkolaki nie miały większych problemów  z nazwaniem poszczególnych planet, a także rozpoznaniem Słońca i Księżyca. Próbowały określić od jak dawna istnieją te obiekty, jakiej są wielkości w stosunku do siebie i jak daleko od siebie się znajdują itp. Można było również z bliska obejrzeć makietę układu słonecznego. Przedszkolakom bardzo spodobało się umiejscowienie planet na taśmie mierniczej. Okazało się, że im dalej planety są położone względem słońca, tym większe odległości istnieją pomiędzy nimi. W ramach zabawy podzielono grupę na 3 drużyny, z których każda miała za zadanie ułożyć z  klocków o różnej wielkości ufoludka. Okazało się , że wyobraźnia dziecięca nie zna granic, gdyż powstały bardzo pomysłowe stwory. Przedszkolaki opisały ich kształty i określiły stopień podobieństwa do znanych im obiektów ziemskich np. zwierząt. Dzięki tym zajęciom rozwinęły wyobraźnię przestrzenną oraz nauczyły się planowania i współpracy.

Kolejnym etapem niezwykłej wędrówki było uczestnictwo w interaktywnej wystawie „Przeżycie”. Dzieci mogły doświadczyć obcowania z przyrodą za sprawą zaprezentowanych tam obiektów, takich jak: staw (przy którym można łowić ryby), ul, kretowisko, domek ślimaka, dziuplę wiewiórki, domek podróżnika na drzewie. Podczas wystawy dzieci same mogły doświadczać i działać.

Następną atrakcją, która ogromnie spodobała się Donaldziakom była ekspozycja – „Rzeka”- jej model zbudowany od źródła po ujście. Ten interaktywny eksponat umożliwia samodzielne wykonywanie eksperymentów wodnych, obserwację zjawisk fizycznych i hydrologicznych. Przedszkolakom ogromnie przypadły do gustu zajęcia przy rzecznym modelu, wyzwalając w nich wiele pozytywnych emocji i wrażeń. Nasi mali milusińscy korzystali także z innych stanowisk doświadczalnych- śruby Archimedesa, windy wodnej czy fontanny. Dodatkowym powodem do radości był ogromny statek, na którym przedszkolaki jak prawdziwi żeglarze czy piraci mogli doświadczać uroków żeglarskich przygód.

Ostatnim punktem wyprawy była wizyta w stacji kosmicznej, podczas której dzieci mogły poruszać się w ogromnym kole napędzanym siłą własnych mięśni, zmierzyć puls stając na platformie, porównać wagę swoją i kolegi za sprawą równoważni, dokonywać eksperymentów mechanicznych za pomocą poruszania ogromnymi pokrętłami. Zaprezentowano tam również obrazy i dźwięki pochodzące z kosmosu, których można było posłuchać przez słuchawki. Pokazano wyposażenie prawdziwego statku kosmicznego. Przedszkolaki mogły znaleźć się wewnątrz kapsuły i na ekranie obserwować moment startu i cały kosmiczny lot. Dzieciom ogromnie spodobały się filmiki obrazujące galaktyczny świat.

Wizyta w Centrum Nowoczesności dostarczyła naszym dzieciom fantastycznej zabawy, poszerzyła ich wiedzę i umiejętności, a także nauczyła współpracy i dzielenia się własnymi doświadczeniami i wrażeniami.

mgr Justyna Szatlach – Przedszkole „Donald” w Nakle nad Notecią