Zagraniczni dyplomaci poznają nasz region

Dwudziestu radców handlowych ambasad od wtorku (11 czerwca) gości w Toruniu. Dyplomaci zapoznają się z możliwości inwestycyjnymi w naszym regionie. Wizytujących przywitał wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Z dużym zainteresowaniem przyglądamy się rozwojowi sektora IT. Na przykład w Bydgoszczy mamy obecnie ponad 10 tysięcy miejsc pracy związanych z szeroko pojętą branżą IT – mówił Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Podczas swojego pobytu goście zapoznają się z ofertą inwestycyjną oraz głównymi branżami eksportowymi województwa. Zwiedzili już Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych, siedzibę spółki PESA oraz firmę TYCO Electronicts Polska w Bydgoszczy. Wczoraj,  (13 czerwca) spotkali się w siedzibie Izby Przemysłowo – Handlowej w Toruniu z przedsiębiorcami, następnie odwiedzą firmy: Apator, Nova Metale oraz Mod21.

W ramach poznania walorów turystyczno – kulturalnych regionu goszczący dyplomaci poznali  toruńską i bydgoską starówkę oraz Zespół Pałacowo – Parkowy w Ostromecku. Nasi goście reprezentują szesnaście zagranicznych ambasad: Albanii, Belgii, Chorwacji, Cypru, Estonii, Grecji, Indii, Indonezji, Irlandii, Japonii, Litwy, Malezji, Rumunii, Tunezji, Turcji i Uzbekistanu.

W 2014 roku przy Krajowej Izbie Gospodarczej powołano Klub Radców Handlowych, który prowadzi działania na rzecz promocji polskiej  gospodarki na zagranicznych rynkach. Członkowie klubu, od 2016 roku organizują „Study visits to the regions”, mające przybliżać możliwości i osiągnięcia dotyczące rozwoju gospodarczego, inwestycji i walorów turystyczno – kulturalnych poszczególnych regionów naszego kraju.

 

 

Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

zdjęcia: Spotkanie z radcami handlowymi ambasad, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP