W czwartek (20 października 2022 roku) w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury w Toruniu odbyło się podsumowanie 21. Międzynarodowego Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Zawsze zielono, zawsze niebiesko” połączone z uroczystym wręczeniem nagród. Z laureatami spotkał się członek zarządu Sławomir Kopyść. Konkurs organizowany jest przez toruńską Galerię i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka od przeszło 40 lat.
Ideą tego ważnego, znanego w wielu punktach globu konkursu jest zainteresowanie uczestników problemami ochrony środowiska i przyrody. Jednocześnie jego formuła jest na tyle otwarta, by umożliwić uczestnikom wyrażenie się w dowolnej formie plastycznej na różne tematy. Każda kolejna edycja konkursu to tysiące niezwykłych kompozycji, bogactwo środków wypowiedzi, mnogość form, szeroki wachlarz technik, a przede wszystkim nadzwyczajna dziecięca wrażliwość i wyobraźnia, które sprawiają, że twórczość ta tak nas zachwyca.
W tegorocznym konkursie wzięli udział młodzi artyści z 37 krajów Europy, Azji, Afryki, Australii i obu Ameryk nadsyłając łącznie ponad 7 tysięcy prac. W toruńskiej galerii możemy oglądać efekty ich zmagań. Międzynarodowe jury na wystawę wybrano 764 prace.
Komisja konkursowa przyznała 80 nagród indywidualnych. Nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego wyróżniono ukraińską School of Arts No.1 Kostandi w Odessie. Nagrodę Prezydenta Miasta Torunia przyznano Zespołowi Szkół Plastycznych im. Władysława Hasiora w Koszlinie, a Nagrodę Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka otrzymała Zakladni Umelecka Skola Otakara Sevcika z czeskiego miasta Pisek.
Wystawę pokonkursową można oglądać do 6 grudnia w obu siedzibach Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka: przy Rynku Nowomiejskim 17 oraz w filii Galerii przy ul. Kościuszki 41/47.
Więcej na stronie Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
zdjęcia: Wręczenie nagród w 21. Międzynarodowym Konkursie Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Zawsze zielono, zawsze niebiesko” , fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP