Zestaw na 5 … o inicjatywie potulickich funkcjonariuszy

Jesteś zdrowy? Jeśli na to pytanie odpowiedziałeś TAK – to jesteś szczęściarzem! Na świecie co 27 sekund, a w Polsce co 40 minut, ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę lub inny nowotwór krwi. Tą diagnozę może usłyszeć KAŻDY! KAŻDY może tez pomóc! TY także! ZOSTAŃ bliźniakiem genetycznym! W Zakładzie Karnym w Potulicach trwa rejestracja potencjalnych Dawców Szpiku Kostnego. Pomagamy i nie przestaniemy.

Historia cierpieniem okraszona

Misją fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta chorującego na nowotwór krwi i potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Jak się zaczęła ta historia? Rok 1991. Cierpiąca na białaczkę Mechtild Harf. Niezbędny szpik od niespokrewnionego dawcy. Dr Peter Harf – mąż, inicjator założenia DKMS. I tak ta histroia trwa od 29 lat poszerzając swoją bazę dawców dając nadzieje na życie…

Spektakularne wyniki

37 milionów Dawców na świecie. 1,7 miliona w bazie Fundacji DKMS. Ponad 85 tysięcy Dawców z baz DKMS dało szansę na życie chorym na białaczkę i inne nowotwory krwi. Funkcjonariusze potulickiej jednostki dołączają do tego grona. Im nas więcej tym lepiej.

Obalamy mity

Istnieją dwie metody pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych: Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (w 85%przypadków) – podobne jest to do oddawania krwi oraz pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. Nie ma to nic wspólnego z kręgosłupem.

„Talerz kości biodrowej to miejsce które jest najbardziej bezpieczne jeśli chodzi o pobieranie szpiku, ponieważ w pobliżu nie znajdują się żadne narządy, które mogłyby być zagrożone“ – mówi ekspert dr Tigran Torosian, hematolog.

Decyzja o wyborze jednej z powyższych metod pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych uzależniona jest od stanu zdrowia Pacjenta oraz od decyzji jego lekarza prowadzącego. W miarę możliwości brane są pod uwagę preferencje Dawcy.

„Dałem drugiemu człowiekowi szansę na nowe życie. To niesamowite, że lekarstwo nosi w sobie każdy z nas“   Anonimowy Dawca

Czas na potulicką jednostkę

Penitencjarna mapa Polski rozrasta się w ogromnym tempie – coraz więcej zakładów karnych i aresztów śledczych włącza się w akcję poszukiwania genetycznego bliźniaka. Wśród potencjalnych Dawców nie może zabraknąć także potulickich funkcjonariuszy. Rejestracja rozpoczyna się 13 października – ta data nie jest bez znaczenia! To właśnie tego dnia w Polsce od 2002 roku obchodzony jest Dzień Dawcy Szpiku!

Zestaw na 5!

Gdyby każda osoba z bazy DKMS przekonała do rejestracji 5 innych osób to… liczba potencjalnych Dawców w bazie wzrosłaby o… 7 MILONÓW! Chcemy przyczynić się do tego wyniku!

tekst i zdjęcie: ppor. Justyna Sejdowska