ZIT: Bydgoszcz, Toruń, region

Marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski uczestniczyli dziś (7 września 2020 roku), na zaproszenie prezydenta Rafała Bruskiego, w nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Bydgoszczy poświęconej Strategii rozwoju województwa 2030 + oraz modelowi funkcjonowania Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) w perspektywie 2021-2027. Samorząd województwa proponuje władzom miasta mechanizm pozwalający na wykorzystanie potencjału obu stolic województwa dla realizacji interesów i celów rozwojowych całego regionu.

– ZIT jest narzędziem służącym realizacji celów rozwojowych województwa z myślą o 2 milionach mieszkańców Kujaw i Pomorza, nie instrumentem wsparcia samorządów w realizacji ich własnych zadań. Potencjał Bydgoszczy i Torunia, ich łączny potencjał, jest kluczowy dla rozwoju regionu, obie stolice województwa są więc ośrodkami za ten rozwój współodpowiedzialnymi. Mamy prawo ich potencjały sumować i liczyć na wynikającą z tego wartość dodaną – powiedział marszałek Piotr Całbecki. – Proponowane przez nas w strategii rozwiązanie to wspólny ZIT bydgosko-toruński, z dwoma obszarami rozwoju, bydgoskim i toruńskim, zarządzany strategicznie, właśnie ze względu na znaczenie dla mieszkańców miast i wsi w całym regionie, z Urzędu Marszałkowskiego.

Proponowany wymiar terytorialny nowego ZIT został opracowany, z uwzględnieniem współczesnej wiedzy na temat mechanizmów rządzących rozwojem, na podstawie rzetelnych obiektywnych analiz, w tym opracowań dotyczących istniejących powiązań między Bydgoszczą i Toruniem oraz gminami ich obszarów funkcjonalnych. Obejmuje oba miasta, ziemskie powiaty bydgoski i toruński oraz gminy tych powiatów, a także Nakło nad Notecią, Kowalewo Pomorskie i Łabiszyn w powiecie żnińskim.

W nowej perspektywie ZIT będzie finansowany wyłącznie z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Pula środków będzie wynosić ok. 6 proc. budżetu RPO.

ZIT to narzędzie realizacji polityki terytorialnej, którego istotą jest partnerstwo samorządów miejskich i obszarów powiązanych z nimi funkcjonalnie; realizujących wspólne przedsięwzięcia, których znaczenie wykracza poza realizację priorytetów i interesów jednej gminy. Po raz pierwszy zostało zastosowane w kończącej się perspektywie finansowej Unii Europejskiej (2014-2020). Budżet bydgosko-toruńskiego ZIT 2014-2020, na który składają się środki naszego Regionalnego Programu Operacyjnego i Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, wynosi 1,400 mld złotych (315 mln euro). Sfinansowano w ten sposób zarówno projekty inwestycyjne, jak i społeczne projekty miękkie. Wśród najważniejszych należy wskazać budowę linii tramwajowych w Bydgoszczy (linia łącząca ulice Fordońską i Toruńskiej, linia wzdłuż ulicy Kujawskiej) i Toruniu (BiT City II) z zakupami taboru oraz modernizację i rozbudowę sieci ciepłowniczej w obu miastach, rewitalizację bydgoskiego Teatru Kameralnego, modernizację układów komunikacyjnych, budowę ścieżek rowerowych, buspasów i parkingów. Środki ZIT posłużyły też do porządkowania gospodarki wodno-ściekowej (Lubicz, Nowa Wieś Wielka, Sicienko, Czernikowo, Łubianka, Łabiszyn, Zławieś Wielka i Kowalewo Pomorskie), realizacji projektów w dziedzinie termomodernizacji (ponad 100 obiektów), modernizacji szkół, rozwojowi sieci przedszkoli i żłobków, tworzeniu ośrodków dziennego pobytu dla seniorów.

Bydgosko-toruński ZIT – jako narzędzie realizacji regionalnej polityki terytorialnej, bipolarny ośrodek wzrostu pełniący ważne funkcję regionalne – został zapisany w projekcie Strategii rozwoju województwa 2030 +. Konsultacje społeczne tego dokumentu zakończyły się 3 września. Odbyło się kilkanaście spotkań konsultacyjnych, wpłynęło 700 uwag i wniosków, w tym ok. 100 z Bydgoszczy.

– Nie będziemy zmuszać do współpracy i relacji partnerskiej na rzecz realizacji wspólnych projektów. To jest niemożliwe i byłoby szkodliwe. ZIT w ujęciu perspektywy 2014-2020 odchodzi do lamusa. W nowej perspektywie w zasadzie nawet formalnie nie musi powstać żebyśmy mogli realizować projekty, jakie sobie założymy, które będą służyły rozwojowi naszego regionu, realizowane w oparciu o duże miasta – Bydgoszcz, Toruń, ale również Włocławek, Grudziądz i Inowrocław. Myślę, że znajdziemy formułę, w której będziemy się swobodnie poruszać. Jeśli pojawią się inicjatywy współpracy, będziemy je wspierać. To, czy ostatecznie wpiszemy ZIT do Strategii rozwoju województwa pozostaje sprawą otwartą – stwierdził gospodarz województwa odnosząc się do wygłoszonych podczas sesji wystąpień prezydenta Bruskiego i radnych miejskich Bydgoszczy.

Nowa wersja naszego najważniejszego dokumentu programowego, który będzie m.in. podstawą do opracowania regionalnego programu operacyjnego nowej perspektywy, powinna zostać przyjęta przez sejmik jeszcze w tym roku.

Beata Krzemińska – rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP