Zmiana przepisów ws. rejestracji jachtów i innych jednostek pływających

Od 1 sierpnia 2020 r. zostaje zniesiony obowiązek rejestracji niewielkich łodzi wędkarskich, kajaków, pontonów itp. Od tej daty obowiązkowi rejestracji podlegają jedynie:
1) jachty oraz jednostki pływające używane do amatorskiego połowu ryb, o długości większej niż 7,5 m lub napędzie mechanicznym o mocy większej niż 15 kW (20 KM);
2) jednostki pływające używane do połowów rybackich,
3) jednostki pływające uprawiająca żeglugę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – o ile nie posiadają innej niż polska przynależności.
Dużym uproszczeniem przepisów jest również wprowadzenie dla statków do 24 metrów jednego jawnego rejestru – zamiast dotychczasowych sześciu.
Aktualne, szczegółowe przepisy na ten temat znajdziecie w ujednoliconym tekście „Ustawy z dnia 12 kwietnia 2018 r. o rejestracji jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m”: http://isap.sejm.gov.pl/…/…/WDU20180001137/U/D20181137Lj.pdf

Organem rejestrującym jednostki pływające na terenie powiatu będzie Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią – Referat Turystyki i Sportu na Przystani Powiat Nakielski, ul. Notecka 4. Decyzję o rejestracji będzie wydawał starosta.

opracował: Zbigniew Kubisz

zdjęcie: Zbigniew Kubisz