W ubiegłym tygodniu na stronie naszego muzeum pojawiła się specjalna podstrona z projektem o nazwie „Znane i nieznane zabytki Nakła”. W ramach tego projektu oddajemy do Państwa użytku dział poświęcony najciekawszym budynkom naszego miasta. Wśród prezentowanych obiektów znajdują się zarówno te istniejące jak i te, które uległy zniszczeniu. Wszystkie zabytki, o których udało nam się zdobyć choćby nawet szczątkowe informacje zostały podzielone zgodnie z przynależnością do konkretnych ulic, lub placów. Ponadto naniesiono je na mapę, specjalnie stworzoną na potrzeby tego projektu (do każdej podstrony z konkretną ulicą zostały podpięte fragmenty mapy). Do każdego z prezentowanych zabytków dołączono krótki opis oraz zdjęcia lub rysunki.
Z powodu ilości interesujących nas obiektów poszczególne zakładki z ulicami będą dodawane stopniowo, zaraz po opracowaniu materiału. Jednocześnie informujemy, że teksty i zdjęcia będą uzupełniane lub zmieniane w momencie odkrycia nowych materiałów. W dziale znajdzie się również opis literatury, na bazie której powstaje cały projekt.
W tej chwili prezentujemy Rynek, Plac Zamkowy oraz ulice: Wodną, Zanotcie, Pocztową, Kościelną, Sądową, Kilińskiego i Gimnazjalną. Kolejne ulice zostaną zaprezentowane już niebawem.
Podstrona znajduje się w zakładce O Nakle nad Notecia: http://www.muzeum.naklo.pl/strona-4583-znane_i_nieznane_zabytki_nakla.html
Tomasz Pasieka – Dyrektor Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią