W sobotę, 16 maja 2020 roku na pałuckie tory wyjechała kolejka wąskotorowa. Co prawda na razie będzie kursowała w weekendy, ale jest to doskonała okazja, by przypomnieć Państwu postać Leona Lichocińskiego, postaci niezwykłej i niepowtarzalnej…
Pracę na żnińskiej kolei rozpoczął już wieku 16 lati jak się okazało, całe życie zawodowe pana Leona związane było właśnie z kolejką… Przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej pracując m.in. jako dyżurny ruchu, konduktor i kierownik pociągu. Na emeryturę przeszedł w roku 1966 roku angażując się jednocześnie w ideę utworzenia muzeum w Wenecji, którą udało się zrealizować w październiku 1972 roku.
Przez niespełna 20 lat, aż do swojej śmierci, był przewodnikiem w muzeum, szybko stając się jego symbolem i zarazem atrakcją. Znany był przede wszystkim z humorystycznych anegdot o kolei i Wenecji opowiadanych gwarą pałucką.
Na jego część, jego imieniem, nazwano jedyny egzemplarz parowozu serii Px38 oraz jedyne żnińskie rondo. W Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji, w którego powstanie był tak bardzo zaangażowany, znajduje się z kolei popiersie Leona Lichocińskiego (na zdjęciu).
Powiat Żniński