Zwolnienia ze składek na Kujawach i Pomorzu na ponad 27 mln złotych

Na Kujawach i Pomorzu ZUS zatwierdził zwolnienia z opłacania składek za marzec br. dla 22 tysięcy płatników składek. Łączna kwota zwolnienia to ponad 27 mln złotych. W całym kraju to ponad 436 tysięcy płatników składek, za których państwo pokryje składki w wysokości blisko 591 mln złotych. – poinformowała Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Pomimo ustawowych zapisów dających Zakładowi czas na rozpatrzenie wniosków (tj. 30 dni złożeniu dokumentów rozliczeniowych za ostatni miesiąc podlegający zwolnieniu) są one już rozpatrywane i będą sukcesywnie realizowane. „Robimy wszystko, żeby pomoc dotarła tam, gdzie jest ona potrzebna. Wiemy jak bardzo jest to ważne dla przedsiębiorców w tych trudnych czasach. Dlatego rozpatrywanie wniosków traktujemy priorytetowo – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Przedsiębiorcy otrzymają informację o zwolnieniu ze składek. Będzie ona widoczna na Platformie Usług Elektronicznych w najbliższych dniach.

ZUS na bieżąco rozpatruje również wnioski o świadczenie postojowe. Do prawie 9,5 tys. przedsiębiorców oraz osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych z naszego regionu trafiło prawie 19 milionów złotych. We wtorek i środę szykowane są kolejne wypłaty do osób uprawnionych z Kujaw i Pomorza – mówi Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Zwolnienie ze składek

Ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać małe firmy zgłaszające do 9 osób do ubezpieczeń społecznych. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Ze zwolnienia mogą skorzystać także samozatrudnieni z przychodem do 15 681 zł (300 proc. przeciętnego wynagrodzenia). Wprowadzone zmiany w tarczy 2.0 przewidują również, że ze zwolnienia mogą skorzystać firmy zgłaszające do ubezpieczeń od 10 do 49 osób. W ich przypadku zwolnieniem zostanie objęte 50 proc. kwoty składek wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych. – Krąg podmiotów uprawnionych do zwolnienia ze składek poszerzył się także o spółdzielnie socjalne. W ich przypadku nie ma znaczenia liczba osób zgłaszanych do ubezpieczeń – dodaje rzeczniczka.

Ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać również firmy założone w lutym i marcu. Ponadto przy ustalaniu liczby ubezpieczonych zgłaszanych przez firmę do 9 ubezpieczonych nie bierze się pod uwagę pracowników młodocianych.

Krystyna Michałek – Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego