Życie i zdrowie człowieka jest najważniejsze

Bydgoski policjant i ratownik WOPR-u Marcin Rychczyński został odznaczony marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Otrzymał go z rąk marszałka Piotra Całbeckiego za uratowanie tonącej.

– WOPR to nie tylko patrole nad jeziorami w sezonie letnim. Ratownicy wodni wykorzystują swoje umiejętności przez cały rok. Wyszkolenie w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej może uratować niejedno życie. Wszystkim tym, którzy zdecydowali się służyć społeczeństwu w potrzebie, chcę podziękować i pogratulować podjętej decyzji – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W niedzielę 23 października tego roku bydgoski posterunkowy – wówczas szkolący się na ratownika wodnego – nie zawahał się wskoczyć do lodowatej wody i uratował 67-latkę. Wyciągnął z lodowatej Brdy tonącą, wychłodzoną kobietę i udzielił jej pierwszej pomocy przedmedycznej. W piątek (19 listopada 2022 roku) odbyło się uroczyste podsumowanie sezonu ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w naszym województwie, które rozpoczęło się odznaczeniem i nagrodzeniem Marcina Rychczyńskiego. Ponadto Główny Zarząd WOPR przyznał policjantowi medal za uratowanie życia tonącemu.

– Myślę że każdy z nas, ratowników, postąpiłby tak samo. Warto podkreślić, że marszałkowskie projekty szkoleniowe i działania WOPR w regionie przyczyniły się do tego, że mogłem zdobyć takie umiejętności i wykorzystać je w praktyce, ratując życie kobiecie. (…) życie i zdrowie człowieka jest najważniejsze – mówił Marcin Rychczyński w czasie uroczystości.

Nabory do marszałkowskiego kursu szkoleniowego na ratownika wodnego projektu zbliżają się ku końcowi, ale ostatnie miejsca są jeszcze dostępne. Szczegółowych informacji o terminach udzielają koordynatorzy partnerów projektu. „Ratownik wodny – nowy zawód szansą rozwoju osób defaworyzowanych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego” to projekt, który zyskał 3,5 mln złotych wsparcia ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. W ramach zadania blisko tysiąc mieszkańców województwa w wieku 18-65 lat ma szansę na zdobycie uprawnień ratownika wodnego. Więcej informacji o projekcie: I Ty możesz zostać ratownikiem wodnym!

Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

zdjęcie: Wręczenie medalu Unitas Durat Marcinowi Rychczyńskiemu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP