100-lecie powrotu Nakła nad Notecią do Macierzy

Wykład „100- lecie powrotu Nakła nad Notecią do Macierzy” Mariusza Gratkowskiego, adiunkta w Muzeum Ziemi Krajeńskiej,  rozpoczął w bibliotece kolejny rok 2020. Prelegent przybliżył tło historyczne wydarzeń, wyjaśnił dlaczego data 20 stycznia jest obchodzona jako święto powrotu naszego miasta do Polski. Nastąpiło to dopiero po 148 latach niewoli. Napięte relacje polsko- niemieckie skutkowały dramatycznymi wydarzeniami. Powstanie Wielkopolskie czy morderstwa na tle narodowościowym, choćby najgłośniejsze dotyczące Antoniego Nadskakuły weszły do kanonu lokalnej pamięci historycznej. Śmierć Nadskakuły  przyczyniła się bezpośrednio do wycofania z Nakła, okrytego złą sławą batalionu niemieckiego Grenschutzu pod wodzą niejakiego Abrama. Warto dodać, że domagali się tego nawet ówcześni niemieccy mieszkańcy naszego miasta.

Powołanie Rady Ludowej, wybór pierwszego polskiego burmistrza – Teodora Bobowskiego oraz uroczyste wkroczenie do Nakła pułku Strzelców Wielkopolskich było ukoronowaniem powrotu naszego miasta do odrodzonej II Rzeczypospolitej.

Prelekcji towarzyszył pokaz slajdów ukazujących omawiane wydarzenia, w tym nowe, nieznane dotąd zdjęcie z uroczystej mszy świętej na nakielskim Rynku w dniu 20 stycznia 1920 roku. Mariusz Gratkowski odczytał również fragmenty książki „Nakło i Krajna – studia i rozprawy” autorstwa ks. Ignacego Gepperta, która to jest dostępna w zbiorach nakielskiej biblioteki.

Wykład był częścią uroczystości Obchodów 100 -lecia powrotu Nakła nad Notecią do Macierzy.

Jolanta Dąbrowska – Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Nakle nad Notecią