2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego

Sejm RP ustanowił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. Uzasadnieniem tej decyzji było zachowanie pamięci o „najważniejszych znakach określających narodową tożsamość i przypomnienie o duchowym depozycie, jaki pozostawili nam romantyczni bohaterowie, artyści i myśliciele” .

Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane „Ballady i romanse”Adama Mickiewicza będące zbiorem poezji, który wyznaczył początek romantyzmowi w Polsce. Wówczas ujrzały światło dzienne utwory, bez których trudno dzisiaj wyobrazić sobie ostatnie 200 lat polskiej kultury.

Narodziła się epoka genialnych artystów, działaczy politycznych i myślicieli, którzy podczas narodowej niewoli stworzyli „kraj duchowej wolności”. Wynieśli polską literaturę, muzykę i malarstwo do rangi czołowych osiągnięć kultury europejskiej.

Genialne dokonania tej epoki, których autorami z zakresu literatury byli Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacji, Zygmunt Krasiński czy Cyprian Norwid były nie tylko dokonaniami polskimi, ale równocześnie światowymi.

Podobnie możemy mówić o muzyce Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki oraz malarstwie Piotra Michałowskiego czy też Jana Matejki. Ci właśnie artyści ukazali w swych dziełach polskie wartości. Utrwalili w nich najważniejsze cechy pozwalające przetrwać najdramatyczniejsze próby zniszczenia narodu polskiego. Sprawili, że na nowo zdefiniowano tak ważne dla Polaków wartości jak honor, patriotyzm, waleczność, przywiązanie do tradycji, otwartość na inne kultury, gotowość do ofiar i przywiązanie do wolności.

Tom poezji „Ballady i romanse”, który zapoczątkował nowy szeroki nurt kulturalny jest kolejną lekturą ogólnopolskiej edycji „Narodowego Czytania.”

Autor: Katarzyna Hass PiMBP w Nakle nad Notecią – Filia w Paterku