23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

205

To największe święto książki, obchodzone jest co roku od 23 kwietnia 1995r. w ponad 100 krajach na całym świecie. Organizowane przez UNESCO ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. A więc, przede wszystkim to święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, ale także Czytelników i czytelnictwa.

Pierwszy pomysł organizacji tego święta zrodził się w Katalonii w 1926 roku. Dzień ten jest tam obchodzony jako święto narodowe czyli dzień patrona Katalonii – Świętego Jerzego. Zgodnie z tradycją w tym dniu kobiety są obdarowywane czerwoną różą – symbolem krwi smoka pokonanego przez św. Jerzego. Natomiast mężczyźni są obdarowywani podarunkami z książek.

Data 23 kwietnia jest jednak przede wszystkim symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu zmarli wybitni poeci: Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.

Z okazji tego święta UNESCO corocznie wyznacza jedno z miast na Światową Stolicę Książki. W 2016 roku był to Wrocław. Mało kto wie lub pamięta, że właśnie wtedy we Wrocławiu zrodził się pomysł na połączenie Czytelników z całego świata. Tym łącznikiem stał się Książkowy Hymn o symbolicznym znaczeniu, którego celem było złożenie hołdu książce. Tekst hymnu, to wiersz „Włosek poety” Tadeusza Różewicza. Autor muzyki to Jan Kanty Pawluśkiewicz – polski kompozytor muzyki poważnej i filmowej. Hymn przetłumaczono na kilkadziesiąt języków.

W 2021 roku Światową Stolicą Książki została stolica Gruzji – Tibilisi.

„Kto posiadł miłość do książek, nigdy nie zbłądzi” i dlatego w tym szczególnym dniu zachęcamy wszystkich do odwiedzin naszych bibliotek, bo to one „… trzymają w ryzach większy skarb niż banki”, a „czytając sięgamy gwiazd”.

(Cytaty zaczerpnięto z książki Józefa Kuffla Książka moją miłością”)

Autor: Katarzyna Hass  PiMBP w Nakle nad Notecią