23 stycznia obchodzony jest Dzień Pisma Ręcznego

Dlaczego 23 stycznia? – to data urodzin Johna Hancocka – jednego z sygnatariuszy Deklaracji Niepodległości, który znany jest ze swojego dużego i ozdobnego podpisu. Święto zostało ustanowione przez the Writing Instrument Manufactures Association (WIMA), a jego celem jest zwrócenie uwagi na znaczenie i rolę pisma ręcznego.

Pismo odręczne odzwierciedla nasz nastrój i sytuację w jakiej coś zapisujemy lub notujemy. Styl pisma każdej osoby jest bardzo osobisty i unikalny. Charakter pisma nie jest jednak taki sam od momentu, kiedy uczymy się naśladować pierwsze litery napisane przez nauczyciela na tablicy po moment, kiedy próbujemy napisać na kartce jakąś wiadomość. Podlega on przemianom uwarunkowanym zmianami, jakie sami przechodzimy.

Dlaczego warto pisać ręcznie? Ręczne pisanie wspomaga rozwój sprawności manualnej oraz precyzji ruchów, a one z kolei są niezbędne dla prawidłowego rozwoju poznawczego. To nie tylko kreślenie liter na papierze, to czynność, która sprzyja rozwojowi umiejętności czytania, zdolności językowych i krytycznego myślenia. Dzięki ręcznemu pisaniu różnych tekstów rozwijamy takie umiejętności jak koncentracja, pamięć, zdolność do skupienia uwagi, organizacja oraz systematyczność.

W dobie e-maili, komunikatorów i telefonów komórkowych coraz rzadziej wykorzystujemy pismo ręczne. Do lamusa odchodzą  papierowe notesy, kalendarze i pamiętniki. W Dzień Pisma Ręcznego warto sobie o nim przypomnieć zaglądając choćby do kultowego „Elementarza” Mariana Falskiego dostępnego w naszych bibliotekach. Zapraszamy!

Autor: Justyna Widawska – PiMBP w Nakle nad Notecią