41 lat rolniczej Solidarności

Wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego rozpoczęły się dzisiejsze (12 maja) obchody 41. rocznicy rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”. W programie kujawsko-pomorskich uroczystości, które odbywają się w Toruniu, Łubiance i Chełmży (w powiecie toruńskim) złożenie kwiatów, msza święta oraz spotkanie poświęcone błogosławionym księdzu Jerzemu Popiełuszce i Karolinie Kózkównie.

Rocznicowe obchody rozpoczęły złożenie kwiatów i wspólna modlitwa w toruńskim Parku Pamięci pod pomnikiem upamiętniającym pomordowanych mieszkańców wsi.

– Od zakończenia drugiej wojny światowej rolnicy walczyli o prawo do własności i wolności. Przez lata działał tzw. bierny ruch oporu rolników, ale dopiero po rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność” udało nam się to osiągnąć. Naszym obowiązkiem jest pamięć o wszystkich tych, którzy w trudnych czasach zniewolenia walczyli o to, żeby być Polakami – mówił Michał Grabianka, przewodniczący wojewódzkiej rady ds. upamiętniania działalności NSZZ RI „Solidarność.

Następnie zebrani udali się na plac przed Urzędem Marszałkowskim, gdzie złożyli kwiaty przed odsłoniętą w ubiegłym roku tablicą upamiętniającą strajk rolników z 1981 roku.

– „Solidarność” rolnicza odegrała jedną z kluczowych ról w tym, by mogła się dokonać pokojowa transformacja polityczna w naszym kraju. To dzięki ich działalności i wytrwałości możemy cieszyć się wolnością i suwerennością. „Solidarność” to nasze dziedzictwo, o którym powinniśmy pamiętać i które musimy pielęgnować – podkreślił marszałek Piotr Całbecki.

W uroczystościach uczestniczyli także senator Ryszard Bober, wicemarszałek Zbigniew Sosnowski, wiceprezydent Torunia Paweł Gulewski, starosta toruński Marek Olszewski, dyrektor delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Toruniu Dariusz Zagrabski, prof. Mirosław Golon z Instytutu Pamięci Narodowej oraz przewodniczący wojewódzkich struktur NSZZ RI „Solidarność” Janusz Walczak, działacze i przedstawiciele rolniczej „Solidarności”.

Obchody kontynuowane były w Łubiance, gdzie w południe odbyła się msza święta w kościele bł. Jerzego Popiełuszki, a po nabożeństwie (o 13.30) do Centrum Kultury zaprosiliśmy na panel dyskusyjny poświęcony błogosławionym Jerzemu Popiełuszce i Karolinie Kózkównie. Zwieńczeniem kujawsko-pomorskich uroczystości będzie złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą Antoniemu Łapczyńskiemu przy ulicy Mickiewicza w Chełmży (o godzinie 16).

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność” został zarejestrowany 12 maja 1981 roku po wieloletnich działaniach i dzięki determinacji polskich rolników. Był pierwszą w powojennej Polsce, niezależną od władz komunistycznych, chłopską organizacją związkową. Odegrał kluczową rolę w przemianach politycznych w Polsce.

Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

zdjęcia: Uroczystości 41. rocznicy rejestracji NSZZ RI Solidarność, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP