75 urodziny Stephena Kinga

21 września 75 urodziny obchodzi Stephen King – amerykański pisarz, jeden z najbardziej poczytnych twórców na świecie. Jego książki (napisał ich jak do tej pory ponad 70)  sprzedały się w przeszło 350 milionowym nakładzie.

Skąd bierze się sukces twórczości i niezwykła popularność Kinga? Przede wszystkim w prostym i zrozumiałym dla ogółu czytelników języku oraz stylu pisania. Druga przyczyna jest prozaiczna – lubimy się bać. King nie bez przyczyny nazywany jest mistrzem grozy. Na kartach swoich książek doskonale buduje mroczny klimat, potrafi podsycać nasze lęki, wydobyć fobie i stworzyć atmosferę narastającego niebezpieczeństwa.

Pisarz operuje znanymi motywami gatunku jakim jest horror. W jego książkach pojawiają się wampiry (Miasteczko Salem), upiory (To), nawiedzone miejsca (Lśnienie, Smętarz dla zwierzaków), a nawet sam diabeł (Sklepik z marzeniami, Sztorm stulecia, Bastion). Bardzo często postaci kreowane przez Kinga obdarzone są ponadnaturalnymi mocami (Carrie, Podpalaczka, Instytut) szalone (Misery) czy borykające się z trudną przeszłością lub alkoholizmem (Doktor Sen, Stukostrachy).

King kreuje własne światy, jak w monumentalnym cyklu „Mroczna Wieża”, odtwarza też znane sobie miejsca z rodzinnego stanu Maine, jak choćby fikcyjne miasteczko Castle Rock, przewijające się bardzo często w jego książkach. Jest pisarzem mieszającym dowolne gatunki, od grozy, kryminału (seria „Pan Mercedes”), powieści postapokaliptyczne (Bastion, Mgła) czy historie alternatywne (Dallas’63). Dla wielu zaskoczeniem może być fakt, iż doskonale odnajduje się również w literaturze obyczajowej (Zielona mila, Skazani na Shawshank).

Gorący spór i niezwykłe emocje wywołują ekranizacje dzieł pisarza. Czyż nie możemy nazwać arcydziełem filmu Stanleya Kubricka „Lśnienie”, ukazującego studium ludzkiego szaleństwa ? Mało znany, a równie urokliwy jest film „Stań przy mnie”, na motywach opowiadania Kinga „Ciało”. Ukazuje idylliczną amerykańską prowincję lat pięćdziesiątych, upalne lato i dzieciństwo przedstawione jako czas beztroski. Małoletni bohaterowie poszukują tytułowego ciała ich zmarłego rówieśnika. Na koniec, najbardziej demoniczny obraz „Uczeń szatana”, w którym nastolatek odkrywa, że jego sąsiad, starszy miły pan, okazuje się zbiegłym po wojnie nazistą.

Dla naszych czytelników nakielska biblioteka przygotowała kilka niespodzianek związanych z jubileuszem Mistrza Grozy. Pierwsza z nich to okolicznościowa wystawa w Wypożyczalni Książek dla dorosłych, poświęcona pisarzowi, z którą warto się zapoznać. Kolejną, będzie dostępna nowa Kolekcja Mistrza Grozy, prezentująca najważniejsze pozycje twórczości Stephena Kinga. Trzecia – to konkurs na najlepszą recenzję książki Stephena Kinga.

O jego szczegółach będziemy Państwa niebawem informować. Życzymy miłego świętowania wraz ze Stephenem Kingiem!

Autor: Mariusz Skoczek – Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nakle nad Notecią