Policja ostrzega przed cyberprzestępcami

Oszuści wybierają różne sposoby, aby pozyskać gotówkę. Często wykorzystują łatwowierność pokrzywdzonych, którzy chcąc pomóc wirtualnym znajomym tracą swoje oszczędności. Zanim zdecydujemy się udzielić takiej pomocy warto to dobrze przemyśleć.  

Cyberprzestępcy wymyślają różne historie, by pozyskać gotówkę. Dlatego zanim zdecydujemy się na przelanie wirtualnym znajomym swoich pieniędzy warto się nad tym dobrze zastanowić.

Mieszkanka powiatu nakielskiego zawierzyła osobie, którą poznała za pośrednictwem jego z portali internetowych. Mężczyzna, zapewne dla uwiarygodnienia tłumaczył, że jest lekarzem przebywającym czasowo poza granicami kraju i zwrócił się do pokrzywdzonej o pożyczkę. Kobieta kierowana chęcią pomocy dwukrotnie przelała pieniądze na zagraniczne konto wskazane przez oszusta.

Długo nie trwało, jak do tej samej pokrzywdzonej zwrócił się kolejny mężczyzna twierdząc, że jest żołnierzem przebywającym na zagranicznej misji i chciałby przekazać kobiecie swoje oszczędności. W zasadzie paczka z gotówką miała już zostać wysłana, jednak aby ją otrzymać kobieta musiała zapłacić. Pomimo przelania pieniędzy, przesyłka nie dotarła.

Pokrzywdzona niestety padła ofiarą oszustów działających w sieci i straciła gotówkę.

Opisane przykłady powinny być przestrogą dla tych wszystkich, którzy kierowani dobrymi intencjami próbują pomagać osobom znanym tylko wirtualnie. Zanim podejmiemy decyzje o przekazaniu swoich pieniędzy warto przemyśleć, czy intencje osób poznanych za pośrednictwem sieci internetowej są szczere.

podkom. Justyna Andrzejewska – Oficer prasowy KPP Nakło nad Notecią

zdjęcie ilustracyjne – źródło: Portal Spożywczy.pl