Akcja Dźwiękowego Archiwum Kcynia – „DAKNaZostanWDomu”  

Dźwiękowe Archiwum Kcyni od 14 marca 2020 r. prowadzi akcję „DAK na zostań w domu”. Polega ona na tym, że codziennie około godz. 18:00 na naszym fanpage w portalu społecznościowym Facebook publikowany jest materiał opatrzony hasztagiem

Zachęcamy do odwiedzania naszego profilu: www.facebook.com/DzwiekoweArchiwumKcyni i zapoznawania się z proponowanymi tematami.

Poprzez publikację tematycznych artykułów (np. Przedszkola, ochronki, dziecińce. Historia instytucjonalnej opieki nad dziećmi w Kcyni), nowych galerii zdjęć (np. grupowych zdjęć szkolnych), nowych filmów (Świetlica w Kcyni – film z 1968 roku o świetlicy prowadzonej przez Klarę Prillową) i przypominanie archiwalnych wspomnień chcemy zaproponować naszym czytelnikom wspólne spędzanie wolnego czasu wokół historycznych tematów, oglądanie fotografii i wspominanie. W ten sposób chcemy odciągnąć mieszkańców od niezbyt optymistycznych myśli, od strachu o własne życie i zdrowie. I namówić do pozostania w domu.

Dźwiękowe Archiwum Kcyni ma przyjaciół rozsianych po całym świecie. Najczęściej są to potomkowie mieszkańców naszego miasta, którzy po latach powracają tutaj, by przekonać się, jakie ono jest – to miejsce, które ich prababcie i pradziadkowie opuszczali – w poszukiwaniu lepszego życia. Oczywiste jest, że w te trudne dni i o nich się martwimy. Dlatego pomyślałam sobie, że poproszę ich, aby opowiedzieli nam, jak wygląda sytuacja epidemiczna związana z koronawirusem w ich rodzinnym kraju. I tak powstały korespondencje, od Włoch, przez Stany Zjednoczone po Niemcy. Na stronie opublikowaliśmy już korespondencję z Rzymu, Thousand Oaks w USA i Erkrath w Niemczech. Publikując ich relacje nieustannie apeluję do Państwa – nie wychodźcie z domu, jeśli nie ma wyraźnej ku temu potrzeby! Zostańcie w domu!

Zachęcamy do śledzenia naszego Facebooka.

Justyna Makarewicz – Inspektor ds. kultury, oświaty i ewidencji zabytków UM w Kcyni