Aleksander Doba, znany podróżnik i kajakarz na spotkaniu w nakielskim Staszicu

Dzisiaj, 08 stycznia 2020 r. w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica odbyło się spotkanie ze znanym, polskim podróżnikiem i kajakarzem – Aleksandrem Doba.

Pan Aleksander ma na swoim koncie wiele osiągnięć, do których zalicza się, m.in. pierwsza w historii, samotna podróż kajakiem przez Ocean Atlantycki, pierwsze opłynięcie całego polskiego wybrzeża oraz przepłynięcie całej Polski od Przemyśla do Świnoujścia. Zdobył także tytuł „Podróżnika Roku 2015” pisma National Geographic. Ponadto jest wielokrotnym medalistą Otwartych Akademickich Mistrzostw Polski w kajakarstwie górskim. Nie można zapomnieć o innych osiągnięciach pana Aleksandra, takich jak: uzyskanie trzeciej klasy skoczka spadochronowego, uzyskania drugiej klasy wyszkolenia szybowcowego, zdobycie złotej odznaki turystyki kolarskiej czy trzykrotnego, samotnego przepłynięcia wyżej wspomnianego Atlantyku.

Spotkanie otworzył dyrektor Zespołu Szkól – Dariusz Betscher. Aula była wypełniona po brzegi. Pan Aleksander przy pomocy prezentacji multimedialnej opowiedział o swoich przeżyciach i niezwykłych wyczynach na wodzie i lądzie. Tym opowieściom podróżnika przysłuchiwali się uczniowie wraz z nauczycielami. Honorowymi gośćmi byli: starosta nakielski – Tadeusz Sobol, wicestarosta nakielski – Tomasz Miłowski, dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Nakle – Ewa Szłapa oraz Jacek Maćkowski z Koła Turystów Górskich im. Klimka Bachledy w Kcyni.

Co interesujące podróżnik przyznał, że z Nakłem nad Notecią wiąże go sentymentalna więź, ponieważ z okolic miasta pochodzi jego żona.

Dzięki temu wydarzeniu, młodzież i dorośli, mogli poczuć przez chwilę klimat niesamowitych, samotnych podróży oraz doświadczyli spotkania z kimś kto wielokrotnie pokonywał własne ograniczenia i słabości. Aleksander Doba jest niewątpliwie osobą godną zapamiętania.

tekst: Emilia Marach

zdjęcia: Zbigniew Kubisz